Reménységgel nézünk a jövőbe

, 2017-10-31 19:12:44

A krisztusi szeretet, a hitvalló bátorság és keresztyén hagyományaink ápolása, továbbadása lehet Európa megmaradásának a záloga Steinbach József püspök szerint, akit a reformáció 500. évfordulóján a protestantizmus nemzetmegtartó erejéről, Európa jövőjéről és a menekültkérdésről, valamint a katolikusok és protestánsok viszonyáról is kérdeztek.

A dunántúli református püspök a teol.hu-nak és testvéroldalainak adott interjújában a reformáció kulturális és társadalmi hatásai mellett elsősorban annak lelki, teológiai hatását hangsúlyozta: „újból rámutatott Isten Krisztusban közölt megváltó szeretetére, amely minden embernek egyetemes örömhír, amelynek dokumentuma a Szentírás, és amelyet egyedül kegyelemből, hit által ajándékoz nekünk az Isten, amiért egyedül őt illet minden dicsőség".

Isten dicsőségére élünk, Isten igazságát szolgáljuk, ez az igazság azonban mindig az ember javát munkálja – mutatott rá Steinbach József a beszélgetésben. „Ezért a keresztyén ember – akár protestáns, akár katolikus – csakis ezt az igazságot képviselheti, de mindig alázatos szeretetben." Mint mondta, ez a krisztusi szeretet mindig figyel a másikra, az elesettekre, alázatra figyelmezteti az örvendezőket, nem személyválogató és nem csak a saját önző érdekeit képviseli.

„Tudom és hiszem, hogy ezt a problémát meg lehet oldani, ha akarjuk" – mondta a dunántúli püspök a világméretű migrációs válságról, aki szerint méltatlan lenne számonkérni a keresztyén szereteten a világ összes nyomorúságát. „A világ összjövedelmének harminc százaléka elég lenne ahhoz, hogy a nyolc és félmilliárd ember tisztes méltóságban élhessen ezen a földön, de ehhez meg kellene térnie az emberiségnek, és a határtalan önzést le kellene tennie, amely a saját érdekén, a »még több« lelkületén és a jelen élvezetén túl semmi mással nem foglalkozik."

A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnökét egyebek mellett a protestánsok és katolikusok viszonyáról is kérdezték. „Az úgynevezett kirakatökumené korszakának vége. Közös hitünket, Jézus Krisztusba vetett reménységünket együtt kell megjelenítenünk a világban – válaszolta a püspök. – Csakis így lehetünk hitelesek. Most nem a teológiai viták, hanem a közös hitvallás ideje van itt. Noha az intézményi, szervezeti és tanításbeli különbségek továbbra is adottak, a közös pont mégis sokkal több annál, mint ami elválaszt minket. Jézus Krisztushoz közeledve egymáshoz is közelebb kerülünk."

A teljes interjút ide kattintva olvashatják.

Forrás: teol.hu, reformatus.hu


Vélemények, hozzászólások

A hírhez még nem érkezett hozzászólás. Hozzászólok.

2024. March 28., Thursday,
Gedeon , Johanna napja van.

Látogatóink száma a mai napon: 5976
Összesen 2009. június 2. óta : 39859733