Húsvét az óvodában
Amikor elbúcsúztatjuk a telet, azután elkezdődik a tavasz várása a természet ébredése a természetben történő változásokról történő témák feldolgozása, majd az újjáéledéshez kapcsolodva eljutunk a keresztény ünnephez a Húsvéthoz a Feltámadás ünnepéhez.
Óvodánkban már javában zajlik a Húsvéti készülődés. Az ünnepkör megvalósításában mind a négy csoport részt vesz. Közösen, egymást segítve együtt teremtjük meg a gyermekek számára e jeles ünnep lényegét.
A teljes beszámoló a tovább mögött olvasható.
Amikor elbúcsúztatjuk a telet, azután elkezdődik a tavasz várása a természet ébredése a természetben történő változásokról történő témák feldolgozása, majd az újjáéledéshez kapcsolodva eljutunk a keresztény ünnephez a Húsvéthoz a Feltámadás ünnepéhez.
Óvodánkban már javában zajlik a Húsvéti készülődés. Az ünnepkör megvalósításában mind a négy csoport részt vesz. Közösen, egymást segítve együtt teremtjük meg a gyermekek számára e jeles ünnep lényegét.
A Húsvét üzenete: Krisztus feltámadásának öröme, hogy Ő él, és munkálkodik! Mi nem a hagyományra épülő tojásfestéssel készülünk, hanem a legfontosabb érték átadásával próbáljuk a gyerekeket megismertetni a Húsvét lényegével. Hiszen amit számunkra ez az ünnep üzen, az nem más, mint Krisztus feltámadása. Négy esemény alapján osztottuk fel a csoportok között az igaz történetet: Minden csoport egy témát dolgoz fel, és a délelőtt folyamán az Olajfánál találkozunk az előtérben.
Napi szinten ismertetjük meg a gyerekekkel a bibliai történetet.
Minden csoport az ő témájában felkészül, és azon a napon közösen adják elő a történetet.
• Virágvasárnap a Bárányka csoport
• Utolsó vacsora: Halacska csoport
• Nagypéntek, a keresztre feszítés: Galamb csoport
• Feltámadás: Szivárvány csoport
Minden csoport a saját témájában felkészül. Kreatív témafalat késztünk, ahova Virágvasárnap eseményeitől kezdve folyamatosan kerülnek fel mind a négy csoport munkái. Kiállítás készül, ahol a témák feldolgozása során elkészült műveket kiállítjuk.
Célunk, az igaz történet elmondása közben cselekedtetve, példákat hozva a mindennapokból. Virágvasárnappal kezdjük a nagyheti teendőket. A virágvasárnap témakört 2023. március 27.-e hetében dolgozzuk fel. Minden csoport más ötleteket, más eszközöket használ, figyelembe véve a gyerekek életkori sajátosságait, illetve az egyéni fejlődési szintjüket. A mi csoportunk kiscsoportos korosztály, leveleket, és virágokat fogunk készíteni, gyakorolva a festés, és a színezés technikákat. Az ügyesebb gyermekek vághatják is a levelek széleit. Ezzel a levéllel jelképezve a pálmaleveleket, amikor Jézus bevonul szamárháton Jeruzsálembe.
• Virágvasárnap: Jézus bevonulása
A bibliai történet feldolgozása: Egy olyan történetet mondok el, amely Jézusról szól. Jézus király, de nem olyan, mint a mesékben a földön uralkodó királyok. A történet elmondása után egy bábjátékkal szemléltetem számukra Jézus bevonulását szamárháton. Majd a gyerekeket is bevonom, és közösen játsszuk el a gyermekekkel a történetet. Az elkészített levelekkel köszöntjük Jézust, és közben énekeljük a Hozsánna kezdetű dalt. Szőnyegképet készítünk, ahova letesszük a pálmaágat, szamarat, eljátsszuk a történetet. Jézus király, aki nem lovon, hanem szamárháton érkezik. Az emberek örültek, hogy megjelenik a szamárháton. Az emberek úgy fejezték ki örömüket, hogy pálmaágakkal legyezték, virágokat szórtak elé. Dalos játékként a Koszorú, koszorú kezdetű dalt ismételjük, ehhez a gyerekek fejére koszorút készítünk pitypangból. Illetve a Bújj, bújj zöld ág kezdetűt játsszuk el.
A bárányka csoport biblikus figurákkal elevenítik fel Jézus bevonulását szamárháton.
• Utolsó vacsora
Szimbolikusan megterítünk a szőnyegen, és közben elmondjuk az utolsó vacsora történetét, ahol Jézus beszél a tanítványaival, és felkészíti őket, arra, hogy nemsokára szomorú dolgok fognak történni. A kenyér Jézus teste, ami nemsokára megtöretik. A bor olyan, mint az ő vére, ami nem sokára kiontatik. A kenyérből tépünk egy darabot, amit minden gyermekkel megkóstoltatunk. Olyan fontos számunkra , mint a kenyér amely táplál minket. Biztosítjuk a változatos, a gyermekek cselekvő aktivitására épülő, több érzékszervet foglalkoztató tapasztalás lehetőségét. A beszélgetés közben a gyermeki kíváncsiságra alapozunk, és reagálunk. A vacsora után elmondjuk, hogy egyik tanítvány elárulja, nem marad a barátja. Beszélgetünk arról, hogy ha valakit szeretünk, hogyan nyilvánítjuk ki, mit jelent számukra az árulás, hogyan érinti őket, ha árulkodnak, elmondják titkunkat. Mit érezhettek a tanítványok, hogy ki lesz az , aki őt elárulja. Ezzel próbáljuk az érzelmi intelligenciájukat fejleszteni. Beszélgetünk Péterről, aki 3-szor tagadja meg, és amikor a kakas kukorékolt, akkor jött rá, hogy letagadta mások előtt, hogy Jézust nem ismeri, és nem a barátja. Ha valakinek a barátja vagyok, nem áruljuk el a titkát, nem akarunk rosszat. Csoportunkban a kakas szimbólummal foglalkozunk. Kakaskép készítése ujjnyomattal. Mondókaként a Két kis kakas gyermekmondókát ismételjük át. A nagyobbakkal találós kérdések, puzzlek kirakása, amelyhez segítséget ad a Képes bibliai kalandok doboz. Ebben a fémdobozban megismerhetünk több történetet, és mindegyik történethez társul egy lap, amit ki lehet színezni, a hozzájuk tartozó kártyák segítségével puzzle-t is tudnak az ügyesebbek kirakni.
• Nagypéntek: A keresztre feszítés
Ez a rész nem könnyű egy óvodás gyermek számára. Hiszen felnőttként sem tudjuk a szenvedést, a halált megfelelően feldolgozni. Egy óvodáskorú gyermeknél fontos, hogy az ő saját szintjükre levinni Jézus halálának történetét. Ebben sok segítséget adnak a gyermek könyvek, közülük is Jézus szamárháton című, amely gyermeknyelven, gyermekek számára is érthető módon írja le Jézus szenvedéseit, és halálát. A gyerekekkel faágakból kereszteket készítünk, amit majd az udvaron elhelyezett sír mögé fogunk helyezni.
Elmondjuk nekik, hogy ennek meg kellett történni, hogy ő legyen áldozattá, hogy Isten megbocsásson a világnak, a mi bűneinket is magára vette. Kihangsúlyozzuk, hogy itt a halál a gyermek számára az örök élet reménye, hogy neki is lehet Krisztusban örök élete. Éljék át azt, hogy ő felvállalta azt, amit nekünk kellene elszenvedni, helyettünk vállalta be a sok szenvedést, bántást, ezzel nekünk jót akarva. Kijelentette azt a nagy titkot, hogy szeretetből meghalt értünk, a bűnösökért, hogy megmentsen a kárhozatból, és üdvösséget adjon.
• Feltámadás: A feltámadás témakörét a Szivárvány csoport dolgozza fel, ők mesélik el számunkra a történetet. Csoportunkban Konrád a húsvéti nyúl történetét levetítjük, hogy minél több szempontból ismerkedjenek a gyerekek a témával. Fontos, hogy a gyermekekkel tudatosítsuk, hogy Jézus feltámadt, Jézus él, és ezt minden nap imádságainkban az áhítatokon elmondjuk.
Kinyítom a kis szívemet, Úr Jézusom jöjj be hát, legyen a én gyermekszívem a te meleg szobácskád.
Számunkra a legfontosabb, hogy a Húsvét igazi üzenetét adjuk át a gyermekeknek.
Miklya Zsolt: Ott
Isten ott van mindenütt, de nincs ott a kezedben.
Isten ott van mindenütt, de nincs ott a szemedben.
Simítását mégis érzed, pillantását mégis őrzöd hordozod szívedben.
Az Isten jó
Az Isten jó
Az Isten jó
Isten jó hozzám!
Fiát adta
Fiát adta
Fiát adta
Isten jó hozzám!
Meghalt értem
Meghalt értem
Meghalt értem
Isten jó hozzám!
Feltámadott
Feltámadott
Feltámadott
Isten jó hozzám!
Eljön értem
Eljön értem
Eljön értem
Isten jó hozzám!
Felvisz menybe
Felvisz menybe
Felvisz menybe
Isten jó hozzám!
Jézus megváltását és húsvét örömüzenete hangoskönyvként is elérhető:
Zsobrák Mária óvodapedagógus