Kiíró: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség
Határidő: 2012.01.13
Érvényes: 2012.01.13
Tárgymutató: építő közösségek, konvergencia régiók / TÁMOP-3.2.3/A-11/1
Pályázhat: 1. Közművelődési intézmények a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL törvény 74. §-a valamint a törvény 1. mellékletének p) pontja szerint, vagy fenntartóik az alábbiak szerint:
A fejlesztendő közművelődési intézmény fenntartója kizárólag akkor jogosult a pályázat benyújtására, ha a fenntartott intézmény számára a pályázat önálló benyújtása nem lehetséges. Ennek megfelelően pályázatot nyújthat be:
a) Önállóan pályázat benyújtására és szerződéskötésre jogosult közművelődési intézmény.
b) Önállóan pályázat benyújtására és szerződéskötésre nem jogosult közművelődési intézmény esetében annak fenntartója
2. A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL törvény 39. § (2) bekezdése szerinti muzeális intézményi működési engedéllyel rendelkező tájházak, irodalmi emlékházak vagy fenntartóik az alábbiak szerint:
Pályázat benyújtására önállóan pályázat benyújtására és szerződéskötésre jogosult szervezetek jogosultak. Ennek megfelelően pályázni nyújthatnak be:
a. Önállóan pályázat benyújtására és, szerződéskötésre jogosult tájházak, irodalmi emlékházak. (Ebben az esetben fenntartóik nem pályázhatnak az adott intézmény fejlesztésére)
b. Önállóan pályázat benyújtására és, szerződéskötésre nem jogosult tájház vagy irodalmi emlékház esetében a fenntartó nyújthat be pályázatot. Fenntartó által benyújtott pályázat esetében a támogatás kizárólag a jelen pályázat feltételei szerint, a tájház vagy irodalmi emlékház fejlesztésére fordítható.
c. Amennyiben a tájház vagy irodalmi emlékház költségvetési szerv telephelyeként (pl. megyei múzeumi szervezet vagy egyéb önállóan működő és gazdálkodó muzeális intézmény tagintézményeként, filiájaként) működik, a költségvetési szerv jogosult pályázni, de a támogatás kizárólag a jelen pályázat feltételei szerint, a tájház vagy irodalmi emlékház fejlesztésére fordítható
A konstrukció közvetlen célja az intézmények alkalmassá tétele a kreatív iparral összefüggő tevékenységek, közösségek fenntartható működtetésére, az új tanulási formák alkalmazására, a környezeti nevelés elősegítésére a gyermek és ifjúsági korosztály számára. A fejlesztések hatásaként a régiók, kistérségek és települések, illetve a hozzájuk kapcsolódó közművelődési programok és kreatív szektor szerves együttműködéséből jönnek létre az új típusú innovációk - melyek megfelelő megalapozással, együttműködéssel és a szükséges kompetenciák birtokában hosszabb távon hozzájárulhatnak a térség gazdasági növekedéséhez, a foglalkoztatás javításához.
Elsősorban a területi és társadalmi hátrányokkal sújtott népesség számára a közművelődési intézmények olyan kompetencia- és képességfejlesztő, akár egyénre szabott programok nyújtására lesznek képesek, amelyeket ezek a csoportok máshol nem érhetnek el, s amelyek hatása hosszú távon is fenntartható és biztosítható. A programok révén a résztvevők megismerkednek a kreatív iparban rejlő lehetőségekkel, az ezek birtoklásához szükséges tudások, kompetenciáik elsajátításával egyúttal a munkaerő-piaci alkalmazkodóképességük javulása is várható.
Fejlesztés