Pályázati Lehetőségek Honlapja

Az utcán élő hajléktalan személyek társadalmi visszailleszkedésének, foglalkoztathatóságának elősegítése, sikeres munkaerő-piaci integrációjának megalapozása (Konvergencia régiók) / TÁMOP-5.3.3-12/1

2013-01-17 11:57:58 / Refdunántúl Adminisztrátor

Kiíró: Nemzeti Fejlesztési Ügynökség

Határidő: 2013.02.28

Érvényes: 2013.02.28

Tárgymutató: hajléktalan személyek társadalmi visszailleszkedésének elősegítése (Konvergencia régiók) / TÁMOP-5.3.3-12/1

Pályázhat: - Helyi önkormányzatok (GFO 321)
- Helyi önkormányzati költségvetési szerv (GFO 322)
- Helyi önkormányzatok jogi személyiségű társulása (GFO 327)
- Többcélú kistérségi tárulás (GFO 326)
- Egyházi intézmény (GFO 552)
- Nyilvántartásba vett belső egyházi jogi személy (GFO 555)
- Egyéb egyházi szervezet (559)
- Nonprofit szervezetek, amennyiben a szociális igazgatásról és szociális ellátásról szóló 1993. évi III. törvény hatály alá tartozó szociális és/vagy a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. törvény hatálya alá tartozó gyermekvédelmi, gyermekjóléti és/vagy az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény hatálya alá tartozó szolgáltatást nyújtanak:
o egyéb alapítvány (GFO 569)
o közalapítvány (GFO 561)
o egyéb egyesület (GFO 529)
o nonprofit korlátolt felelősségű társaság (GFO 572)
o egyesülés (GFO 591)
o egyéb jogi személyiségű és egyéb, jogi személyiség nélküli nonprofit szervezet (GFO 599, GFO 699)
o egyéb alapítvány önálló intézménye (GFO 563)
- Központi költségvetési szerv (GFO 312)Az utcán élők számának csökkentése érdekében a pályázati kiírás alapvető, hosszútávú célja az utcán, közterületen élő emberek társadalmi integrációjának elősegítése foglalkoztathatóságuk fejlesztésével, foglalkoztatási esélyeik növelésével, önálló életvitelük erősítésével.

Az utcán élők számának csökkentése érdekében a pályázati kiírás alapvető célja
az utcán, közterületen élő emberek társadalmi integrációjának elősegítése, foglalkoztathatóságuk fejlesztésével, foglalkoztatási esélyeik növelésével, önálló életvitelük erősítésével.
- a TÁMOP-5.3.2 kiemelt projekt keretében kidolgozott, a hajléktalan emberek társadalmi és munkaerő-piaci integrációját segítő módszertani, szakmai anyagok felhasználásával,
- a TÁMOP-5.3.1 konstrukcióban szereplő, a munkaerő-piaci integráció felé vezető ún. első lépés típusú tevékenységek és szolgáltatások adaptálásával.

Részcélok
Az utcán élők számának csökkentése és a társadalmi integrációt segítő hatékony programok megvalósítása érdekében:
1. A hajléktalan ellátó intézmények alkalmassá tétele az utcáról érkezők befogadására és megtartására:
- az utcán élők intézményi befogadásának elősegítése a hajléktalan ellátó intézmények fejlesztésével, az utcán élők bekerülését, befogadását elősegítő feltételek kialakításával.
- az utcán élők részére intézményi férőhelyek felszabadítása a hajléktalanellátó intézményben élők önálló lakhatásának támogatásával, foglalkoztathatóságuk fejlesztésével, munkaerő-piaci helyzetük javításával.
- az utcáról befogadottak részére új, a beilleszkedést segítő, innovatív intézményi szolgáltatások kialakítása.
2. Azon utcán élők esetében, akiknél az intézményi elhelyezés nem indokolt:
- önálló életvitelük javítása önálló lakhatásuk támogatásával, és 
- foglalkoztathatóságuk javítása személyre szabott képzésekkel, fejlesztésekkel.

Elsődleges célcsoport:
azok az utcán, közterületen, vagy lakás céljára nem szolgáló épületben, helyiségben élő/tartózkodó, a projektbe történő bevonásuk időpontjában 18. életévüket betöltött hajléktalan személyek, akik a programba történő bevonásukat megelőzően, valamely utcai szociális munka szolgálat nyilvántartásában:
a) több, mint 12 hónapja szerepelnek, azaz tartósan utcán élnek (igazolás módja: utcai szociális munka szolgálat nyilatkozata). Vagy
b) minimum 30 napja, de nem több, mint 12 hónapja szerepelnek (igazolás módja: utcai szociális munka szolgálat nyilatkozata). Amennyiben nem működik utcai szociális szolgálat az érintett településen, abban az esetben a (Fő)pályázónak kell nyilatkoznia a bevont személy célcsoporthoz való tartozásáról (17. melléklet).
Csak az a projekt támogatható, amelyben az elsődleges célcsoporton belül a tartósan utcán élők (elsődleges célcsoport a) pont) aránya eléri a bevontak 30%-át.

Másodlagos célcsoport:
A projekt másodlagos célcsoportjába azok a már legalább 30 napja folyamatosan hajléktalan-ellátó intézményben élő, a projektbe történő bevonásuk időpontjában 18. életévüket betöltött hajléktalan személyek tartoznak, akik az utcán élők intézményi elhelyezése érdekében a projekt támogatásával képesek az intézményen kívüli önálló életvitelre. A folyamatos intézményben élés (éjjeli menedékhely esetében 30 egymást követő nap) az intézmény nyilatkozatával igazolható.
A projektbe történő bevonáskor a hajléktalan-ellátó intézményben élők részére (másodlagos célcsoport) csak akkor készíthető egyéni fejlesztési terv - és így részükre a projekt támogatásából csak akkor nyújtható szolgáltatás (fejlesztés és/vagy támogatás) -, ha ez intézményi férőhely felszabadításához vezet és ezeken a felszabadított férőhelyeken utcán élők (elsődleges célcsoport) elhelyezése történik. Ennek értelmében a másodlagos célcsoport aránya a bevontak között nem haladhatja meg az 50%-ot.

A pályázati kiírással kapcsolatos további dokumentumok az  HYPERLINK "http://www.nfu.hu/" http://www.nfu.hu honlapról tölthetők le.