Felsőörsi Református Egyházközség Honlapja

Szívügyünk az Ige?

2025-05-15 /

Elhangzott: Felsőörs,2019.03.03.


Lekció: Máté 13:1-9,18-23


Textus:Ézsaiás 55:10-11.  Zsid. 4:7


Kedves testvérek!


Bibliavasárnap van, s ilyenkor nem csupán a biblia kiadást támogatjuk perselypénzünkkel, hanem hálát adunk Istennek a Szentírásért, a benne foglalt kijelentésért, a sok drága Igéért, amelyek formálják a hitünket, az életünket, a mindennapjainkat.


Találtam egy szellemes gondolatsort, amely a Bibliát a mobiltelefonnal állítja párhuzamba, s rádöbbent  arra, milyen csodálatos ajándék, hogy van Bibliánk, illetve arra, hogy milyen jó lenne, ha többet használnánk!


„Ha a Biblia lenne a mobilom...


Mi lenne, ha a Bibliánkat úgy kezelnénk, mint ahogy a mobilunkat?
Mi lenne, ha mindig magunkkal hordanánk?
Mi lenne, ha mindig visszafordulnánk érte, ha otthon felejtettük?
Mi lenne, ha az igékre úgy néznénk, mint az sms-ekre?
Mi lenne, ha olykor ajándékba is adnánk egymásnak? Mi lenne, ha vészhelyzet esetén elsőnként ezt vennénk elő?
Mi lenne, ha úgy tekintenénk rá, hogy nem tudunk nélküle élni a mai modern világban?


Milyen jó volna,ha az Istennel való élő, párbeszédes kapcsolatunk eszköze lenne a Biblia. Legalább annyira fontos, mint a mobilunk! Ám a Biblia még a mobilunknál is jobb! Miért?


Mert soha nem kell a térerő miatt aggódnunk, ugyanis Jézus Krisztus a kereszthalálával megteremtette a 100%-os lefedettséget az egész Földön és kiontott vérével aláírta azt a szerződést, mely örökre szól, és állja minden
számlánkat, így ingyenesen hívható..."
(Forrás: Internet)


Elgondolkodtatóak ezek a sorok. Tényleg, miért ne lehetne legalább annyi becsülete a Bibliának az életünkben, mint a mobiljainknak? Mobil telefon nélkül már lassan nem is érezzük magunkat embernek, de mi van a Szentírással? Ott  van a kezünk ügyében a Szentírás? Kinyitjuk naponta? Érdekel az üzenete? Kíváncsi vagy, hogy vajon Isten mit üzen a Szentíráson keresztül, amikor nehéz döntés előtt állsz, amikor terheket hordozol, amikor keresed az utadat, amikor keresed a párodat, amikor  magányos vagy, amikor félelmeid vannak, amikor gyötörnek a bűneid...? Kinyitod akkor is, amikor minden rendben van? Elviszed  a nyaralásra is, hogy lelkileg is töltődj? Ott van veled reggelenként vagy esténként, amikor a napodat átgondolod? Vagy esetleg ritkán kinyitott könyv, amelynek nincs köze a hétköznapjaidhoz? Valami olyan dolog, amelyet porosnak, elavultnak, élettől idegennek tartasz? Hogy viszonyulsz az Isten szavához, az igéhez?


„Ma, ha az Ő szavát halljátok, ne keményítsétek meg a szíveteket." Kezdjük azzal, hogy ma. Itt és most.  Ma van dolgunk Istennel és Istennek is ma van dolga velünk.          Az igén keresztül Isten mindig ma szólít minket. A Biblia  nem a múltról akar nekünk üzenni, hogy lám-lám régen hogyan hittek vagy nem hittek az emberek, meg nem is a jövőről ad nekünk spekulációkat, nem tartalmaz menetrendet arról, hogy mi fog történni, hanem a Biblián keresztül Isten  mindig itt és most akar üzenni. Itt és most, Te és én hol vagyunk a történetben! Próbáljuk ki! Olvassunk el egy-egy történetet, pl. az evangéliumokból. Helyezzük bele magunkat a történetbe,engedjük, hogy hasson ránk az ige, és tegyük fel magunknak a kérdést: hol vagyok ebben a történetben? Mi az üzenet számomra? Mit mond nekem itt és most az Isten? Biztos vagyok benne, ha ilyen nyitottsággal olvassuk a Szentírást, vagy hallgatjuk az igehirdetést, akkor azt fogjuk tapasztalni, hogy akár ugyanaz a történet is más-más üzenetet fog számunkra adni, attól függően, hogy milyen élethelyzetben vagyunk, és Isten Lelke mit helyez a szívünkre üzenetként. Én is számtalanszor megtapasztalom az igehirdetésekre készülés közben, hogy az Ige mindig máshogy lesz aktuálissá a számomra - ezért is van az - de ez műhelytitok! - hogy régebbi igehirdetést nem tudok még egyszer ugyanúgy elmondani...


Az Igén keresztül tehát mindig  ma keres minket az Isten. Az Ige nem csupán egyszerű szó, mint amelyet mi emberek  használunk,és már sokat is csalódtunk bennük, hiszen a szavak gyakran válnak hazuggá, megbízhatatlanná, erőtlenné, hiteltelenné. Az Ige, az Isten szava, ahogyan Ézsaiás próféta írja, olyan, mint az eső és a hó, amely megöntözi a földet, termővé és gyümölcsözővé teszi, magot ad a magvetőnek és kenyeret az éhezőnek. Az Isten szava életet teremt, gyümölcsöt hoz, csillapítja az éhséget, táplál. Az Igében csodálatos erő van, életet fakasztó és életet formáló erő. Isten szavának erejével keres minket. Azért vagyok igehirdető, mert hiszek az Ige erejében. Ez az Ige engem is megfogott életem egy konkrét pontján, és azóta is meg-megérint. Amikor elétek állok, hogy hirdessem az igét, akkor hiszem azt, hogy az Isten szava erő. Olyan erő, mint amely Jézusban volt. Ő  a testté lett Ige, a testté vált isteni szó. Ami benne ott feszült erő, halálon győzedelmes, életre támasztó erő ott van minden olvasott és kimondott igében ma is! Szabad így közelíteni az Igéhez!  Isten igéket hullat ránk minden igeolvasáskor és igehallgatáskor, olyan igéket, amelyek teremni akarnak Benned és bennem! A kérdés az, hogy ezt az erőt miért nem érzékeljük, miért nem tapasztaljuk? Vajon hogyan fogadjuk az igét? Hova hull az ige? Milyen szívbe?


Ma,ha az Ő szavát halljátok, ne keményítsétek meg  a szíveteket! Isten mindig ma szól. És mindig ma várja a válaszunkat is. Nem holnap, hanem ma! Amikor Jézus találkozott az emberekkel, akkor és ott kérte a válaszukat. Amikor azt mondta : „Kövess engem!" - akkor ott és rögtön várta  a választ. Például, amikor Lévi vámszedő asztala mellett állt meg .Nem adott időt, hogy gondolkozz még három napot és döntsd el mit akarsz! Nem tolta ki a jövőbe a döntést, hanem a jelen pillanatban várta a választ. Ma, ha az Ő szavát hallod, mi a válaszod - gondolkozz el ezen.


„...ne keményítsétek meg a szíveteket!" Válasz lehet  - a megkeményítés, a szív megkeményítése.  Beszédes a kemény szó görög megfelelője, ami annyit tesz: megmeszesedett, mészlerakódásokkal teli. Tudjuk, hogy milyen veszélyes a mészlerakódás. Ha a szervezetünkben jelenik meg - beszűkülnek az erek, nem tud a vér megfelelően áramlani. Az érelmeszesedés tulajdonképpen az élet akadályává válik. De az emberi szervezeten kívül, pl. a háztartásban is látjuk pl. a vízkőképződés sok-sok káros hatását - tönkreteszi a háztartási kisgépeket, gusztustalanná teszi pl. a zuhanytálcát - valami olyan a mészlerakódás, amely ellen küzdeni kell!


Ne keményítsétek meg a szíveteket! Hogyan lesz keménnyé  a szív? Hogyan telik meg rárakódott rétegekkel?


A Bibliában kemény szívről  akkor olvasunk, amikor valaki bezárul az Isten előtt. Nem akar Róla tudni, nem akar neki engedelmeskedni. Istennel szembeni ellenállása kemény réteget von a szíve köré - s ez a réteg nem csak Istent zárja ki, hanem nagyon gyakran az embertársakat is!


Olyan egyszerűen, olyan bölcsen beszél Jézus arról, hogy az Ige, az Isten szava és a szívünk milyen viszonyban van egymással, és hogyan történik meg a szív megkeményedése. A Magvető példázatánál nincs világosabb tanítás.  A Magvető pazarlóan gazdagon vet, szórja a magot, nem is nézi hova hull a mag, csak teszi a dolgát - viszont  a talajon múlik a dolog. A szíveden, a befogadás készségén, a nyitottságodon, a hiteden! A szíved és a szívem bizony lehet útfél, vagy sziklás föld, vagy tövises föld, de hála Istennek, megművelt, termő föld is. Az ige nem fordul termőre, ha jön a Gonosz és kikapja a szívből az igét, eltérít az Isten szavától, nem fordul termőre, ha  életünk nehézségei, megpróbáltatásai  között elveszítjük a hitünket, de nem fordul termőre akkor sem, ha „a világ gondja és a gazdagság csábítása megfojtja az igét."  Biztosan lehetne még sok más okot is felsorolni, hogy az ige miért nem fordul termőre bennünk, gondoljunk csak például aggodalmainkra, hálátlanságunkra, lustaságunkra, közömbösségünkre, büszkeségünkre , és még hosszan lehetne folytatni  a sort, amelyek  lehetetlenné teszik, hogy az Ige bennünk hasson, belülről formáljon, élet-erőnkké válhasson.


Még mindig olyan keményszívűek vagytok? Van szemetek, mégsem láttok, fületek is van és mégsem hallotok?"Mk 8:18 Mondja egy alkalommal Jézus ezt a saját tanítványainak - mondja most  nekünk...


Egy régi történet szerint egy  hitetlen, kötekedő bölcs egy rabbit provokált azt a kérdést feltéve, hogy vajon ha Isten a Mindenható, tud-e olyan sziklát teremteni, amit Ő sem tud felemelni. Csapda a kérdés, hiszen ha tud olyan sziklát teremteni, amit nem tud felemelni, akkor nem mindenható. Ha pedig minden teremtett sziklát fel tud emelni, akkor nem tud olyat teremteni, amit nem képes felemelni, tehát ebben az esetben sem mindenható...


A rabbi válaszában azonban nem esett csapdába, hanem sokkal mélyebbre ment. Igen - felelte. Egyetlen olyan sziklát tudott teremteni az Úr, amit nem tud felemelni, ha a szikla nem akarja - és ez az emberi szív!


Emberi szívünk  ellent tud állni Isten akaratának, kérgeket tud növeszteni Isten irányában. A kemény szívű ember mit sem tapasztal abból, hogy az Ige életet teremtő és formáló erő! A kemény szívnek semmit sem jelent az Isten szava! A kemény szív talán tényleg kifog Isten mindenhatóságán? Talán a kemény szív már nem tud változni?


A Magvető példázata a remény példázata. Van jó föld is! Van értelme a magok pazarló szórásának, vetésének, van értelme az igehirdetésnek, az igehallgatásnak, mert a Te szíved és az én szívem is lehet jó földdé!"Ma, ha az Ő szavát halljátok, ne keményítsétek meg a szíveteket!" Az, hogy jó földdé válhassunk, rajtunk múlik. Belső döntés, akarom-e, hogy az Ige bennem is teremjen. Kész vagyok-e nyitottan olvasni, hallgatni az igét,  be tudom-e fogadni az Isten üzenetét? Kérjük Istentől az Ő Lelkét, hogy oldja ki belőlünk a lerakódott rétegeket, lágyítsa meg a szívünket, tisztítsa meg az életünket, és záporozza ránk továbbra is az Ő áldott, élet adó igéit, hogy azok bennünk is életet teremjenek!