Szentkirályszabadjai Református Gyülekezet

Húsvéti körlevél - 2014

2014-04-21 10:22:45 / szentkiralyszabadja.ref.hu

Hiszed-e a halál előtti életet?

 

"Én vagyok a feltámadás és az élet, aki hisz énbennem, ha meghal is, él; és aki él, és hisz énbennem, az nem hal meg soha. Hiszed-e ezt?"

 

(Jn 11,25-26)

 

 

 

ÜZENET

 

Jézus szavai félreérthetetlenül kérdeznek rá a hitünkre. Hitünk két területét érintik: a halál utáni életet, és a halál előtti életet.

 

1. Hiszed-e a halál utáni életet?

Sokan abban hisznek, hogy a halál után nem lesz semmi. Ez ugyanúgy hit, ahogyan az, hogy sokan meg hisznek a halál utáni életben. Nincs semmilyen tudományos bizonyíték arra, hogy a halál után semmi sem lesz. Mindenesetre a hited döntő mértékben meghatározza, hogy hogyan távozol majd ebből a földi világból. Ha a halál utáni „semmiben" hiszel, akkor elviselhetetlenül gyötrelmes lesz a kilépés ebből a földi életből. Ha hiszed, hogy a halálban nem a semmi vár rád, hanem a feltámadás és az élet, akkor azzal fogsz találkozni. Pontosabban: a Feltámadottal és az Élettel, aki Jézus Krisztus! Jézus szavai ugyanis erre az esetre is igazak: „legyen a te hited szerint." (Mt 8,13)

 

2. Hiszed-e a halál előtti életet?

A halál előtti élet is hit kérdés! Jézus szavaiból egyértelműen kiderül, hogy az életben való hit nem csak a halál után, hanem a halál előtt is kulcsfontosságú. Sokan úgy vegetálnak akár évtizedeken keresztül, hogy nem élnek, mert nem is hisznek az életben. Ennek sok jele van, pl. amikor valaki önpusztító "életet él". Az a keresztyén, Krisztus-követő ember, aki hisz az életben, és aki ezt a hitét meg is vallja azzal, hogy éli az életet.

 

De a gyülekezetekről is szoktunk így beszélni. Vannak élő gyülekezetek, és vannak haldokló gyülekezetek. Egy gyülekezet halála nem akkor kezdődik, amikor kezdenek elfogyni belőle az emberek. Hanem akkor, amikor semmit nem tesznek az életért. Esetleg el is fojtanak minden olyan élet-csírát, amiből valami termés kibontakozhatna. Egy gyülekezet élete pedig akkor kezdődik (újra), amikor kapcsolatba kerül a Feltámadással és az Élettel, Jézus Krisztussal. Amikor megkérdőjelezhető emberi szokások helyett Őt állítja a középpontba, Neki ad teret, Őt engedi szóhoz jutni, Tőle kér látást, útmutatást, és Belőle merít erőt. Ennek meglesznek a következményei. Mert az élet él és élni akar. Az élet fejlődik, növekedik, terjeszkedik, újabb és újabb formákban jelenik meg. A gyümölcsökön persze lehet vitatkozni, hogy jó vagy rossz gyümölcsök-e. De már a gyümölcstermés előtt minden csírát, minden rügyet elfojtani önpusztító magatartás. Semmit nem csinálni, semmin nem változtatni - ez is hitvallás: a semmiben való hit megvallása.

 

A mi gyülekezetünkben hisszük a halál utáni életet, és hisszük a halál előtti életet is. És amit a presbiterekkel és a gyülekezet aktív, élő tagjaival teszünk, az ebből a hitből fakad. Az életért, a fejlődésért és növekedésért cselekszünk, hogy ezzel dicsőítsük a Feltámadottat és az Életet. Hitünk szerint ez az egyetlen dolog, ami nem csak megtart, hanem termést hoz, és a jövőbe mutat. Továbbra is szeretettel várunk mindenkit, aki hiszi ezt, aki hinni akarja, vagy hinni szeretné ezt! Ámen.

 

 

VISSZATEKINTÉS


Az év első körlevelében vissza szoktunk tekinteni a múlt esztendő eseményeire. Mielőtt ezt megtesszük, tájékoztatnom kell az egyháztagokat egy sajnálatos eseményről.

 

Aláírásgyűjtés állítólagos rongálás ellen


A faluban néhány hónappal ezelőtt aláírást kezdtek gyűjteni ellenem és munkatársaim, a presbiterek és a gyülekezet aktív tagjai ellen. Az aláírók közül hozzám/hozzánk senki nem jött oda, senki nem kérdezett meg, hanem az egyházkerület püspökéhez juttatták el a 3 oldalas levelet. A levél nagy része olyan képtelen és méltatlan vádakat tartalmaz, hogy itt nem is kívánok egy szót sem vesztegetni rájuk. A levél részleteitől és stílusától elszakadva, az igazság kedvéért azonban szeretnék megemlíteni néhány egyszerű tényt. Az év eleji körlevelekben éppen azért adok részletes beszámolót az előző évről, hogy azok is értesülhessenek tényszerűen a gyülekezet életéről, akik valamiért nem veszik ki belőle a részüket. Ezzel nem csak tájékoztatni, hanem bátorítani is szeretném a helyi reformátusokat. Amíg körülöttünk sorban haldoklanak és szűnnek meg református gyülekezetek, mi élünk. Én ennek nem látom másban az okát, mint abban, amit a fenti ige alapján leírtam. Hiszünk az életben, ezért megkérdőjelezhető hagyományok helyett az Életet állítjuk középpontba, az Életnek szeretnénk minél nagyobb teret biztosítani.

 

A valós helyzet

 

Ezek után szeretnék rövid tájékoztatót adni arról, hogy mi és miért történt a templomban.

 

A szentkirályszabadjai református templomban az orgonás (déli) karzat egyik konzolján és környékén a télen repedések keletkeztek. Februárra a helyzet tovább romlott, a konzol szemmel láthatóan is meglazult, és a környékén található szerkezeti elemeknél is (a karzat északi részén a padlózatnál és a mellvédnél) szinteltérést tapasztaltunk. Ezért statikusokat hívtam, hogy vizsgálják meg a karzatot. 2014. február 26-án ez meg is történt. Első ránézésre is súlyosnak ítélték a helyzetet, majd közelebbről is megvizsgálva élet-és balesetveszélyesnek minősítették a karzat környékét.

 

A további vizsgálatokig a következő javaslatokat tették:

- az érintett szakaszon (az orgonás karzat alatt, az északi oldal felől) a padok kivételét;
- a kivett padok helyén az elkorhadt padlólapok felszedését;
- mindezt azért, hogy a kilazult konzolt, valamint a közvetlenül mögötte lévő konzolt alá lehessen dúcolni.

 

Ezeket a munkákat a közvetlen élet-és balesetveszély elhárítására, valamint a karzat leszakadásának megakadályozására elvégeztük.

 

Mivel templomunk országos műemlék, ezért hivatalból értesítettem a Járási Építésügyi - és Örökségvédelmi Hivatalt. Március 11-én Németh Katalin műemléki felügyelő egyik munkatársával a helyszínen járt, és ő is felmérte a helyzetet.

 

A biztosító felé is jeleztem a történteket, és kértem, küldjenek egy kárfelmérőt. A biztosító egy külső szakértőt, Buzás Zoltán építész-igazságügyi szakértőt küldte ki. Ő március 20-án szintén felmérte a helyzetet, és előzetes véleménye szerint a karzat megsüllyedését a több, mint száz éve ránehezedő orgona többletsúlya okozhatja. A végleges szakvéleményhez azonban ő is további vizsgálatokat tart szükségesnek.

 

Mindhárom szakértői ill. hatósági vizsgálat megállapította a falak súlyos nedvesedését, valamint a fa bútorzat (padok, mellvéd korlátjai) nagy mértékű károsodását. Ennek két fő okát látják: a nedves falakhoz hozzáépített padokat egyrészt az átvett nedvesség károsítja, másrészt az, hogy a szárazabb részek tele vannak szúval, farontó bogarakkal. Ezek hatására a fabútorzat sok helyen annyira tönkre ment, hogy érintésre szétmállott, szétporladt. A karzat, a falak, és a padok állapotáról ők is, és én is készítettem fotókat, de a kételkedők a helyszínen is meggyőződhetnek a valós helyzetről.

 

Most várjuk a további statikai és műemlékvédelmi vizsgálatokat és szakvéleményeket. Az eredményekről a következő körlevelekben további tájékoztatást adok.

 

 

Kiemelkedő események


A már kialakult (és a tavalyi húsvéti körlevélben felsorolt) gyülekezeti programok és közösségépítő kezdeményezések mellett a következőket szeretném kiemelni:

 

Konfirmáció

A 2013. évben összesen 8-an tettek konfirmációi fogadalmat: 7 ifjú és 1 felnőtt. Az ifjak neve abc- sorrendben: Hámori Gréta, Kádár Patrik, Krasznai Lilla, Szalai Jázmin Mirtill, Szűcs Dorottya Emese, Szűcs Naomi Anna, Nyárai Amarilla. Felnőtt konfirmáltunk Dobozi Zsolt, akit konfirmációja alkalmával a keresztség sákramentumában is részesítettünk. Zsolt már a felkészülés során is aktív tagja lett gyülekezetünknek, és azóta is rengeteg társadalmi munkával járul hozzá gyülekezetünk épüléséhez.

 

Ökogyülekezeti cím elnyerése

2013. október 6-án a Budapest-Klauzál téri Református Gyülekezetben kiosztották az ökogyülekezeti címeket és az ökogyülekezeti díjat. A korábban benyújtott pályázatunk alapján mi is átvehettük a megtisztelő ökogyülekezeti címet. Arról, hogy milyen keretben és milyen céllal működik ez a mozgalom, álljon itt egy rövid idézet: „A Magyarországi Református Egyház elkötelezett a teremtett világ iránti felelősségvállalásban, ezért a Skót Egyház környezettudatos programjához hasonlóan a magyar gyülekezetek és egyházi intézmények számára egy önkéntes teremtésvédelmi, környezettudatos programot kíván kidolgozni, amely segíti azokat, akik tenni akarnak a teremtett világ megóvásáért." (Forrás: ökogyülekezet.hu)

 

Gyülekezeti zenekar szolgálatai

Gyülekezeti zenekarunk egyre népszerűbb. A gyülekezeti cd-ből már több, mint 400 darab fogyott. Vannak, akik innen, mások a gyülekezeten kívüli zenekari szolgálatokon keresztül hallják a zenekart. Református gyülekezetek sorra hívják meg a zenekart, emellett zenéltek falusi rendezvényeken (idősek karácsonya), valamint a Csillagpont Országos Református Fesztiválon is.

 

Adventi női alkalom

Az adventre és karácsonyra felkészítő női alkalmak évek óta teltházas programok. A lelki útravaló és közös éneklés mellett karácsonyi receptek megosztása és kézműveskedés segíti a készülődést.

 

Könyvbemutató

2013. december 12-én rendkívüli eseményre gyűlhettünk egybe: egyik presbiterünk, Szabó György könyve a Kálvin Kiadó pályázatán díjnyertes lett. Ennek eredményeként a Kálvin Kiadó megjelentette, és ennek alkalmából könyvbemutatót szerveztünk a Kálvin Kiadóval. A Kiadótól itt volt Fodor Csaba területi vezető, aki beszámolt a Kiadó munkájáról. Egyúttal lehetőség nyílt kedvezményes könyvvásárra. Szabó György könyve most is kapható. Címe: Kincsek és kacatok - egy keresztyén apuka feljegyzései. A könyvet a szerző illusztrációi díszítik.

 

 

Összesített adatok


Az összefoglaló végén még tekintsük át gyülekezetünk helyzetét néhány összesített adat alapján is: A tavalyi befizetések után az idei választói névjegyzékbe 142-en kerültek be. 2013-ban 11 gyermeket és 1 felnőttet kereszteltünk. Hitoktatásban 4 csoportban 27 gyermek részesül. Tavaly a gyülekezetünkben 2 pár kérte házasságkötése megáldását. Református egyházi szertartással eltemettük 10 egyháztagunkat.

 

Az úrnapi istentiszteleteken átlagosan 30-an veszünk részt, a vele egy időben tartott gyermek-istentiszteleteken és gyermekfoglalkozásokon 10 gyermek van jelen. Ünnepnapokon átlagosan 56-an vagyunk. A vasárnap délelőtti istentisztelet mellett még a következő alkalmakat tartjuk rendszeresen (zárójelben jelölöm a résztvevők átlagos számát): ifjúsági bibliaóra (5), gyülekezeti bibliaóra (7), veszprémi házicsoport (7), gyülekezeti nap (30), foci kör (10).

 

 

Kiemelkedőbb felújítási munkák

 

Pincefelújítás

Tovább folytattuk a teljesen önerőből (céladományok, társadalmi munka) megkezdett pincefelújítást. Ez év elején a munkák befejezésére állami pályázaton 1 000 000 Ft vissza nem térítendő támogatást nyertünk. Elkészültünk a pincelejáró külső vízszigetelésével, a teljesen elkorhadt lejárati fa lépcsőfokok helyett új betonlépcső épült. Jelenleg az új nyílászárókon és a világítás valamint fűtés kiépítésén dolgozunk.

 

Parókiaépület részleges felújítása

A 2013-as év legnagyobb, és embert próbáló feladata a parókia részleges felújítása volt. Eredetileg csak egy alapos festést terveztünk, a régi festékrétegek eltávolításával. Az előkészítő munkák során derült arra fény, hogy a szobákban található hajópadló elhasználódása sokkal súlyosabb, mint amilyennek mutatkozott. Mindhárom szobában a földre fektetett párnafákon nyugodott a hajópadló. A nedves földtől a párnafák teljesen tönkre mentek, és a hajópadlók deszkái is nagy mértékben rongálódtak. Látva a helyzetet, úgy döntöttünk a presbitériummal, hogy noha nem terveztük, megpróbáljuk orvosolni a helyzetet. Ennek erdménye lett a közel fél évig tartó felújítás. Ennek során mindhárom szobában elvégeztük a következő munkákat: kicseréltük a nedves földet, helyébe murvát szórtunk le, abban draincsövet vezettünk, ezt betonozás követte, erre jött a párnafa. A párnafák közét kőzetgyapottal töltöttük ki a hőszigetelés érdekében, majd végül rákerült a hajópadló. A falakról vakolatig eltávolítottuk az összes festékréteget, és a javítások után lemeszeltük.

 

A rendszeresen istentiszteletre járó gyülekezeti tagokkal megközelítőleg 1,5 millió forint értékben végeztünk társadalmi munkát, emellett még 847 000 Ft-ot is adakoztunk a felújításra. Ez úton is szeretnénk megköszönni a felsőörsi, vörösberényi református gyülekezetnek, az angliai Christ Church-nek, valamint az Egyházkerülte vezetésének, hogy a vis maior helyzetben mellénk álltak. A Christ Church-től 579 000 Ft adományt, az egyházkerülettől 500 000 Ft rendkívüli diakóniai segélyt kaptunk, hogy télre elkészüljünk.

 

Temetőkarbantartás

Hosszú évtizedekig teljesen elhanyagolt volt a temető déli (régi) része. Áthatolhatatlan csiatag és gaz borította be. Mindenki láthatja, hogy évek óta kipucolva, megtisztítva fogadja a temetőbe kilátogatókat. Ezt nagy részben az Önkormányzatnak köszönhetjük, onnan kapunk annyi embert és gépet, amivel ez a hatalmas terült folyamatosan tisztán tartható. Mindez egy szóbeli megállapodás alapján történik, amit azután kötöttünk az Önkormányzattal, hogy éveken keresztül hiába hirdettük meg a temető társadalmi munkával történő rendbetételét...

 

A kisodródó gépjárművek okozta károk ellen szakértői tanácsra elkezdtünk földprizmát kiépíteni. Mivel ezt is önerőből intézzük, csak lassan haladunk. A célunk az, hogy a temető szélén húzódó földprizma teljesen védelmet nyújtson a síremlékeknek a kanyarban rendszeresen kisodródó gépkocsikkal szemben.

 

 

ANYAGI HELYZETÜNK

 

Az egyházfenntartói járulékról


Presbitériumunk úgy döntött, hogy a 2014. évre nem emeli az egyházfenntartói járulék minimumát. Ezért az egyházfenntartói járulék minimuma továbbra is 7.500 Ft/év. Ismételten azt kérjük, hogy a fenntartói járulék fizetésénél az egyházi törvényben megállapított mértéket, tehát az éves jövedelem 1%-át vegyük figyelembe, a presbitérium csak a minimumot állapítja meg.

 

Arra is szeretném felhívni a figyelmet, hogy négyféle módon történhet a járulék fizetés:

 

1. A régi rend szerint: tehát aki kéri, ahhoz kimennek a presbiterek.
2. Csekken. Kérjük, hogy aki így fizeti, minden esetben tüntesse fel, hogy milyen célra adakozik (egyházfenntartói járulék, vízdíj, vagy valamilyen céladomány).
3. Személyesen is be lehet hozni a parókiára vagy a gyülekezet gondnokához, Papp József Gézához (Kossuth L. u. 37.). Így nem kell a gyülekezetnek kezelési költséget fizetnie a csekkes befizetések után.
4. Átutalással. Gyülekezetünk számlaszáma: 72900068-10007187 (Forrás Takarékszövetkezet)

 

Ezzel kapcsolatban arra szeretnék kérni mindenkit, hogy mivel a csekkes befizetés költsége folyamatosan növekszik, ezért aki teheti, átutalással vagy személyesen fizessen járulékot ill. adományt.

 

 

Végül most is szeretnénk figyelmükbe ajánlani gyülekezetünk honlapját, ahol minderről részletesebben és sok fényképpel színesítve is olvashatnak.

 

Az elért eredményekért egyedül a mi Urunké, Jézus Krisztusé a dicsőség.
Őt kérjük, hogy hibáinkat, vétkeinket, mulasztásainkat bocsássa meg, és adjon lehetőséget a javításra.

 

 

Áldást, békességet kíván a presbitérium nevében:

Szűcs László lelkipásztor

 

Szentkirályszabadja, 2014. március 26.

 

 

 

TERVEZETT PROGRAMOK ÉS ISTENTISZTELETEK GYÜLEKEZETÜNKBEN NYÁRIG

 

 

ÁLLANDÓ ALKALMAINK


Úrnapi istentisztelet vasárnap 10 óra - templom/gyülekezeti terem

 

Gyermek-istentisztelet (énektanítással, kézműves foglalkozásokkal, az egyházi év liturgiai megjelenítésével) vasárnap 10 óra - parókia

 

Foci-kör hétfő 20 óra - az iskola tornaterme

 

Veszprémi házicsoport szerda 20 óra - Szabó György presbiterünk otthona

 

Ifjúsági kör csütörtök 18 óra - iroda/gyülekezeti terem

 

Gyülekezeti bibiliaóra péntek 18 óra - váltott helyszíneken

 

 

RENDKÍVÜLI ALKALMAINK

 

Április-június szerda 18 óra: váltott helyszínek
Támogató csoport. Téma: életközepi válság


Április 5. szombat 17 óra: Templom
Jótékonysági kürtkoncert a karzat helyreállításáért


Április 13. virágvasárnap 10 óra
Istentisztelet legátus szolgálatával


Április 20. húsvétvasárnap 10 óra
Úrvacsorás istentisztelet


Május 24. szombat
Gyülekezeti buszkirándulás Pannonhalmára


Június 8. pünkösdvasárnap 10 óra
Ünnepi istentisztelet úrvacsorával