Tatai Református Egyházmegye

Megújuló klenódiumok - funkcióját betöltő lélekharang Kocson

2014-06-13 12:21:19 / Nagy Attila

A Kocsi Református Egyházközség legnagyobb eszmei értékkel bíró tárgyai, a régi anyakönyvek mellett, kétségkívül a 335 és 285 éves aranyozott ezüst úrvacsorai kelyhek, melyek a mai napig használatban vannak ünnepi istentiszteleteinken, valamint a templomszentelési ünnepre készült 145 éves ezüst keresztelőkancsó. A presbitérium döntése értelmében Isten kegyelméből most mindhárom szent edényünk felújításra került, és húsvét ünnepétől használatba vehettük azokat. A restaurálás után a korábbi évszázadok alatt keletkezett sérülések valamint szakszerűtlen javítgatások nyomai eltűntek, s gyakorlatilag eredeti formájukban pompáznak istentiszteleti edényeink, hirdetve nekünk Isten dicsőségét, és közvetítve felénk kegyelmét.

A keresztelőkancsó felújításának költségeit Ordacsi Miklós gondok és Sebestyén László presbiter testvérünk vállalta magára, mivel ezt az ő őseik adományozták 1869-ben a gyülekezetnek. Köszönjük a mai utódok áldozatvállalását is! A kelyhek felújítását az egyházközség tartalékaiból fedezzük.

 

Fontos ezeket az évszázados értékeket megőrizni és az utókornak továbbadni, nem csupán azért, mert igazi ötvös műremekek, amilyeneket ma már nem tudnánk készíttetni, hanem azért is, mert az eszmei értékük óriási. A kisebbik kehely például egészen Kocsi Csergő Bálint életéig nyúlik vissza. Az itt élő református ősök mind ezeket használva vették Isten kegyelmét, tapasztalták szeretetét, és reméljük, még évszázadokon keresztül fontos szerepet töltenek be az itt élő református hívek életében. Talán ez a felújítás is segít abban, hogy Krisztus értünk vállalt szenvedését, halálát, megváltói szeretetét minél többen vágyják és elfogadják a keresztelőmedencénél és az úrasztalánál.

Ugyancsak húsvétra egy másik régi álom is valóra válhatott egyházközségükben azzal, hogy az általunk fenntartott temetőben az előtető fölé szép torony készült, melyben helyet kapott az a 45 kg-os lélekharangunk, amely évtizedekkel ezelőtt is a temetőben hallatta hangját, elsiratva gyülekezetünk halottait, azóta azonban használaton kívül feküdt templomunk egyik sarkában, majd gyülekezeti termünkben.

A torony tervezését, valamint a harangozórendszer kiépítését a budapesti Quasi-Modo Kft. végezte, míg a torony megépítését Mészáros János és Pavlisz Tamás helyi vállalkozók vállalták. Köszönet illeti Balogh Zsigmond presbiterünket, aki a fémmunkákat Isten dicsőségére végezte, így kerülhetett református jelképünk, a gyönyörű szép csillag is a torony tetejére, valamint az Aranykocsi Rt-t, akik a torony felhelyezését segítették.

 

A harang első megkondulására ünnepélyes harangszentelés keretében került sor a feltámadásnapi temetői istentiszteletünkön, húsvéthétfőn délután.

Istené legyen a dicsőség mindenért, amit kegyelméből megvalósíthattunk!

Roboz Péter