Tatai Református Egyházmegye

Kiállítás az Egyházmegyéről Tatabányán

2017-10-04 14:44:56 / Nagy Attila

JÉZUS AZ ÉN REMÉNYSÉGEM...

Ezzel a címmel nyílt kiállítás 2017. szeptember 22-én, a Tatabányai Múzeumban a Tatai Református Egyházmegye történetének emlékei, az 500 éves a reformáció ünnepségsorozat keretében.

Áldás békesség! Erős vár a mi Istenünk! Ezekkel a szavakkal üdvözölte a megnyitón,a jelenlévő szépszámú résztvevőt, Schmidt Csaba Tatabánya Megyei Jogú Város Polgármestere. Köszönetet mondott a közreműködőknek kiállítás összeállításáért és a magasszintű megrendezéséért. Gerecsei Zsolt református lelkészi főjegyző, levéltáros, műemlék és gyűjteményi szakelőadó mutatta be a kiállítást.

Ismertette a Tatai Református Egyházmegye történetét. Térségünkben a reformáció eszméit először a Komáromi Várban szolgálatot teljesítő német nyelvterületről érkező katonák hozták.Enyingi Török Bálint birtokain - fél Dunántúl az övé volt- nagyon hamar elterjedtek az új tanok. Az országnak ez a része a legtöbbet szenvedett,a-határvidék jellege miatt- a folytonos háborúskodások következtében. A falvak elnéptelenedtek, lakóit kifosztották, elűzték. Voltak azért nyugodalmasabb időszakok is. Fontos dátumok -1606- a Zsitvatoroki béke, és -1686- a török kiűzése. (A Zsitva-toroki béke okmányait, Dunaalmáson a templomban írták alá). Nagyszerű prédikátorok, zsoltárírók, kerültek ki erről a vidékről.


A kiállítási tárgyakat az egyházmegye parókiáin meglévő anyagok alkotják, néhányat kiemelten említett:

Láthatóak a „szegények ezüstjéből", az ónból készült: kenyérosztó tányérok, keresztelési kiöntők, úrvacsorai kancsók és itt vannak az aranyozott kelyhek, amelyek a jobb időkről, a módosabb életről szólnak.

 

Itt látható az 1873-ban alakult Császári Énekkar egyik fényképe, amely a Debreceni Kántus után a legrégebben éneklő, ma is szolgáló református kórus.


Figyelmet érdemel Bokodról  egy  kiállított ón perselytányér 1769-ből. Peremén levél-koszorúban„ F" monogram látszik, mellette A és Gy  és az évszám.Valószínű, hogy a monogram a Festetics családot jelenti, amely adomány útján kerülhetett Bokodra.

 

A rendezvényen közreműködött a Tatabányai Óvárosi Református Közösségi Kórus.

A kiállítást rendezte: Cseh Julianna, szakmai munkatársak: A. Pál Gabriella, Gerecsei Zsolt és Hamar László.

 

 

A megnyitó ünnepség részvevői körében kialakult az a vélemény, hogy a tárgyak elhelyezése jól sikerült, megvilágításuk kitűnő, jól áttekinthető és legtöbbjük körüljárható. Az egyházmegye templomairól készült videó-felvétel, egy képernyőn, nyomon követhető.

 

A kiállítás megtekinthető 2017. november 5-ig Tatabányán a Vértes Agorája épületében lévő Múzeumban. Érdemes!

 

Szücs János