Világunk megrendült a járvány hatására, ebben a helyzetben a mélyről feltörő kérdésekre nem elegendők a felszínes válaszok. Az INTRO videókurzushoz kapcsolódó összejöveteleken a bibliai narratívával ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Napjainkban jóval a járvány előtt létrejött bálványok megrendülésének vagyunk tanúi - tette hozzá. „A modernizmus és a posztmodern bálványait a hatékonyság és a gazdasági növekedés fémjelzi, ezeknek a személyes vetülete, hogy a mai ember a fogyasztásban és a bőségben éli meg a szabadságot. Legalábbis ez a nyugati kultúra narratívája, a nyugati ember ebbe az értelmezési keretbe helyezi az élet értelmét, célját. Csakhogy ami a mi kultúránkban normálisnak számított, arról most kiderült, hogy gyenge, sebezhető, sem egyénileg, sem globálisan nem tud megtartani. Sokféle reakció születhet erre, például a radikális zöld narratíva, de van rá keresztény válasz is: a biblia nagy narratívája, amelyben helyére kerül az emberélet célja és értelme, az egészség törékenysége, a szenvedés oka, a munka és az emberi kapcsolatok értéke."
A 25 perces videófelvételeken a lelkészek először a bibliai nagy történetet vázolják fel, majd a korunkat alakító és sok sebből vérző nyugati kapitalizmus történetét. Szó lesz arról, mi a szerepe a hitnek és a tudománynak a valóságban a bibliai narratíva szerint, végül pedig arról, hogyan keretezi át a bibliai történet a munka, a társas kapcsolatok és a szenvedés jelentését.
„Késznek kell lennünk számot adni a bennünk élő reménységről - ez elsősorban azt méri meg, hogy nekünk milyen reménységünk van. Mi eddig úgy reménykedtünk a Krisztusban, hogy biztonságban, kiszámíthatóságban és bőségben éltünk, míg sok keresztény testvérünk a világban már ezt megelőzően is bizonytalan, akár üldözött helyzetben volt és van ma is. Most mi is megtapasztaljuk, hogy amikor beüt a veszély, megpróbáltatik a hitünk: kiderül, hogy valóban képes-e minket megtartani."
A kiscsoportos beszélgetések szerepe a misszióban a járvány idején különösen felértékelődik - véli Lovas András. „Ha személyesen nem találkozhatunk is, az online térben könnyen tarthatjuk a kapcsolatot, és kis létszámban mélyebb közösséget élhetünk meg hétről hétre."
Az INTRO kurzus felvételei várhatóan január közepére készülnek el, így a gyülekezetek a csoportok indítását február elejére tervezhetik. A kurzust különösen olyan gyülekezetek figyelmébe ajánlják, amelyek tagjai már vettek részt „Tanúim lesztek" kurzuson. Noha ez nem feltétele INTRO-kurzusok indításának, a hívő csoportvezetők mégis könnyebben megérthetik az új kurzus gondolatvilágát, ha már ismerik az anyagot, amelyre épül.
Az induló csoportok tapasztalataira számítva a lelkészek később tovább finomítanák a kurzus anyagát. Amennyiben valaki szeretne bővebb információt, mert INTRO-csoport indítását fontolgatja, írjon az andras.lovas@votin.hu e-mail címre január elejéig.