Korzenszky Richard tihanyi bencés perjel fogadta a Művész Céh tagjait az Apátság épületében.
Immáron második alkalommal adott otthont a találkozónak a patinás apátsági épület Tihanyban. Tíz évvel ezelőtt invitálta először a perjel az alkotóművészeket az ódon falak közé. Pohárköszöntőjében Korzenszky Richard elmondta, hogy a művészek sokkal érzékenyebben reagálnak a válságra, ezért magányosan alkotnak, de időnként meg kell mutatniuk alkotásaikat a nagyközönségnek. Minden mű életről és halálról szól, a perjel véleménye szerint, aki szívesen biztosít helyet és invitálja az alkotókat a harmincadik jubileumi megemlékezésre is.
Egyben bejelentette, hogy december 18-án egy meglepetés könyv kerül a közönség elé, ami egy köztiszteletben álló képzőművész életét, alkotását mutatja be. Ez a művész 80. születésnapját fogja tartani decemberben, hogy ki ő, egyelőre maradjon meglepetés. Gopcsa Katalin művészettörténész megkérdezte a perjelt, hogy hogyan lehet egy csodálatos képzőművészeti albumot megfinanszírozni a mai világban, amire a perjel elmondta, hogy a múlt évben kapott Príma Primissíma-díj tiszteletdíját fektette be. A jelenlévők közül, Somogyi Győző grafikus-festőművész idézte fel a húsz évvel ezelőtti megalakulás pillanatait, amikor is egy baráti társaság Veszprémben, egy kis kocsmában határozta el, hogy megalapítják a Művész Céh társaságot, amihez azóta sokan csatlakoztak és páran távoztak.
A Cég élete számtalan szálon kötődik a keresztyén hithez, az egyházak, gyülekezetek életéhez. Erre csak két bizonyíték álljon itt: A jelenlegi céhmester Kovács Endre világhírű fotóművész, az alsóörsi gyülekezet presbitere. Felhősi István pedig számtalan - köztük több református - templomnak is művészeti újraálmodója és felújítója, mitn restaurátor. Keze nyomán újulhatott meg többek között a zirci ciszterci templom, a Tihanyi Apátság freskói, valamint az alsóörsi református templom külső freskói is.
Felhősi István festőművész, szintén az eltelt húsz évet idézte fel, szerinte a Céh egyik legnagyobb vívmány, hogy a különböző stílus és művészek ellenére kialakult a harmonikus stílus különbség, de stílus ellentét nincs. Az esti találkozó igazi meglepetése Mali Katalin orgonaművész koncertje volt az apátság templomában. Felcsendült: Bach A-mol concerto első tétele, Kodály Zoltán, Gárdonyi Zsolt művei -Mozrt changes-, utolsó tételként Widor-toccatájának közismert dallama.
Felhősi István festőművész-restaurátor
Forrás: balaton.vehir.hu