Veszprémi Református Egyházmegye

Beszélgetés Czaun János alpolgármesterrel a Dévai Bíró Mátyás díjról

2011-03-17 08:48:57 / Rásky Miklós

Az interjút készítette: Wessetzkyné Máthé Ildikó fotó: Veszprém megyei NAPLÓ megjelent: 2011. március 17.

 

Veszprém-Kádárta Városrészi Önkormányzata 2010-ben díjat alapított, amellyel olyan személyek munkáját szeretné megköszönni, akik sokat tettek a városrész kultúrájáért. Ezzel kapcsolatban kérdezem Czaun Jánost, a városrész önkormányzati képviselőjét.

 

-Képviselő úr, honnan jött a gondolat, hogy éppen Dévai Bíró Mátyás legyen a díj névadója?

  Veszprém-Kádárta Városrészi Önkormányzata 2010-ben díjat alapított, 2010 őszén lettem Kádárta településrészi önkormányzatának a vezetője. A település ugyan Veszprém része, de önálló kultúrával rendelkezik, saját civil szervezetei, intézményei vannak. Egyik legfontosabb feladatomnak a helyi identitás megerősítését tartom, ennek része a nemrég megalapított Dévai Bíró Mátyás-díj. Az elnevezés látszólag nem volt könnyű, hisz több név is felbukkant, de bárkit is kérdeztem, felekezettől függetlenül egyetértett abban, hogy Dévai Bíró Mátyásról kell az önkormányzati díjat elneveznünk. Talán itt van egy kis ellentmondás, hisz egyházi személy a névadó, de úgy érzem, a kádártai református gyülekezet megalapítása és az ő kulturális munkája megkérdőjelezhetetlen értékeket teremtett a közösség egésze számára ezen a településen.

 

-A másik városrészben, Gyulafirátóton, ahol szintén Ön vezeti az önkormányzatot, már évek óta létezik egy hasonló díj, ami Hadnagy László nevét viseli. Hogy tapasztalták, mennnyire vesznek részt az emberek a díjjal kapcsolatos

 

Mindkét önkormányzati díj odaítélése során a helyi lakosok tesznek javaslatot a díjazott személyére, aki a településrészen élő, kiemelkedő kulturális munkát végző művész, pedagógus, tudós vagy egyszerű civil polgár is lehet. A jelölések alapján a képviselőtestület hozza meg a végső döntést. A szomszédos Gyulafirátót „Hadnagy László" díjához hasonlóan remélem, hogy a kezdeményezés itt is meg fogja mozgatni az embereket, és nagyon sok nevezés fog érkezni sok személyre. Annak fogok örülni, ha a sok jelölt miatt a helyi önkormányzatnak nehéz dolga lesz a díj odaítélésében!

 

-Az önkormányzat által alapított díjon kívül őrzi-e még valami Dévai emlékét Kádártán?

 

Tudomásom szerint az egyházközség őrzi azt az anyakönyvet, amelynek híres bejegyzése „kádártai feljegyzés" néven ismert az egyháztörténetben. Ebben történik utalás Dévai egyházalapító munkájáról és az alapítás évéről (1535.) Ezzel kapcsolatban tavaly, a gyülekezet alapításának 475. évfordulóján emléktábla került a parókia falára, amely hirdeti a reformátor itteni munkásságát.

 

-Ön szerint milyen követendő példával szolgálhat a reformátor élete a mai utódok számára?

 

Ma nagyon sokan, főleg fiatalok követik azt az utat, hogy tanulmányaik végeztével külföldön keresik a boldogulást. Dévai éppen fordítva cselekedett: wittenbergi tanulmányai végeztével hazatért és a török elnyomás alatt sínylődő népe lelki támasza lett. Ezen kívül az elsők között figyelt fel a magyar nyelv szorongatott helyzetére. Ő írta az első magyar nyelvű magyar helyesírási szabályzatot, amellyel az egységes helyesírás kialakítása felé tett lépéseket. Mint reformátor és tudós ember, megérdemli, hogy emlékezetét megőrizzük.

 

-Képviselő úr, köszönöm a beszélgetést!                                         

 

Wessetzkyné Máthé Ildikó