Veszprémi Református Egyházmegye

Új Magyarország Vidékfejlesztési Program - a lovasi református templom felújítása

2011-03-23 06:46:40 / Rásky Miklós

A lovasi reformátusoknak sokáig nem volt temploma és ennek az volt az oka, hogy Lovas község és a gyülekezet Alsóörs fíliájaként (leányegyházközség) működött. A lovasi reformátusok az alsóörsi templomba jártak az istentiszteletekre is, de tudjuk, ahol két ember összetalálkozik, ott gyakran előfordul a meg nem értettség és az ellenérzés és ellenkezés. Valami történhetett akkoriban is a XIX. század második felében, de ezt sajnos a matrikulák nem őrizték meg. Az 1860-as években vetődött fel községünk reformátusaiban, hogy templomot kellene építeni. A templomépítés a Balogh család önzetlen és nagylelkű felajánlásával kezdődött, akik telket adományoztak a Kiegyezés évében 1867-ben az építkezés céljára, de maga az építkezés - hosszas tervezés és előkészítés után - csak 1908/1909-ben kezdődhetett el. A templom 1911-re készült el a nagyformátumú esperes-lelkipásztor Szűcs József lelkészsége idején közadakozásból.

Az utolsó nagyobb felújítást a gyülekezet 1973-ban végezte el a templomon, azóta kisebb állagmegóvó munkák történtek, mint a három évvel ezelőtti viharkár utáni templomsisak javítás, amelyet biztosítási kártérítési összegből fizettünk és amelyet, a Veszp-Alpin cég végzett el.

2009-ben adtuk be pályázatunkat az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz vidéki örökség megőrzése tárgyában a templom külső felújítására és szigetelési munkákra. Az eredetileg 18 millió 700 ezres pályázati támogatási intenzitást egy módosítással le kellett csökkenteni 13 millió hatszázezer forintra, de ezt az összeget a pályázat kiírója jóváhagyta. A tervezést Albócziné Ábrahám Gabriella építésmérnök végezte, a műszaki ellenőrzést Lennert János építőmérnök a társegyházközség tagja végzi. A kivitelezéssel az ajánlatbekérések után a VEMÉVSZER Kft. bíztuk meg. (Közbeszerzésre a 15 milliós értékhatár el nem érése miatt nem volt szükség) A Pályázatunkat az ADITUS Zrt. készítette el Balogh Balázs vezetésével.

Időközben azon gondoltunk, hogy milyen módon tudjuk megelőlegezni a pályázat utófinanszírozása miatt a kivitelezést. A Dunántúli Református Egyházkerület felismerve a problémát áthidaló hitelt biztosít a pályázatban résztvevő gyülekezeteknek, azoknak, akik nem csupán a hitelt fogadják el, hanem pályázataik lebonyolítását az egyházi kezelésben lévő pályázatíró cégre, a kaposvári Ann-Tony Kft-re bízzák. Gyülekezetünk így döntött és a hosszas előkészítés után 2011. április 4-én indulhat a munka...

Köszönjük azoknak az áldozatkészségét, akik korábbi felhívásunkra már adományaikkal segítették a munkát, mert vannak olyan feladataink is, amelyeket sajnos a pályázat nem tartalmaz és saját erőből kell megoldanunk. Ezért kérjük nem csupán a reformátusokat, hanem minden jóérzésű lovasi polgárt, hogy ereje, tehetsége szerint támogassák azt a munkát, amely hozzájárul, hogy Lovas község is a Balatoni Riviéra egyik ékköve lehessen, hogy a faluközpont is egyre szebb lehessen. Köszönjük előre is az adományokat és a türelmet, amelyet az építkezés során kérünk a polgároktól.

Az adományok befizethetők Dienes Károly egyházközségi gondnoknál nyugta ellenében, átutalással pedig a Raiffeisen Banknál vezetett 12082001-00139334-00200003 számú számlaszámra.

Kivitelezés ideje: 2011. április 4-május 31.

Kivitelező: VEMÉVSZER Kft. Veszprém Pillér utca 11.

Műszaki vezető: György István MV-ÉP/A-19-5457

Műszaki ellenőr: Lennert János MÜÉ-É1-19-0253/2013

 

Soli Deo Gloria! Egyedül Istené a Dicsőség!

Rásky Miklós lelkipásztor és Dienes Károly Egyházközségi Gondnok