„A reformáció civilizációs korszakalkotó szerepe abban rejlik, hogy meghirdette az emberi gondolkodás szabadságát, az egyén méltóságát és felelősségét, minden ember egyenlőségét Isten szemében" – mondta Kövér László házelnök a reformációi emlékév állami megnyitóján.
A Művészetek Palotájában tartott, január 6-i ünnepélyes alkalmon részt vettek a protestáns egyházak és az állam képviselői is. A szervezők az „Egy asztal körül” címet adták a megnyitónak, ezzel is szimbolizálva a reformáció magyarságra gyakorolt hatását.
Február 15-ig lehet jelentkezni a magyarországi egyetemek és főiskolák ősszel induló szakjaira. A négy református felsőoktatási intézmény idén is közös kiadványban mutatja be képzési kínálatát.
„Karoljátok fel tehát egymást,
amint Krisztus is felkarolt benneteket Isten dicsőségére.”
Róm 15,7
Az Önkéntes Diakóniai Év Programiroda segítségével már körülbelül 1500 fiatal vett részt 10-12 hónapos önkéntes diakóniai évben hazánkban, Amerikában vagy valamelyik európai országban. Az Önkéntes Diakóniai Év tagja az Ecumenical Diaconal Year Networknek (www.edyn.org), melyben 14 európai ország (GB; D; B; DK; S; F; I; EST; PL; AUS CZ; SK; UA) és 3 amerikai egyház (UCC; PCUSA; ELCA;) kapcsolódik be.
Az Önkéntes Diakóniai Év feladatának tekinti, hogy lehetőséget biztosítson fiatalok részére az önkéntes szolgálatban. Az önkéntes szolgálaton keresztül fiatalok nemcsak hasznos tapasztalatokat gyűjthetnek, hanem önként és saját vállalásból megismerkedhetnek társadalmunk kihívásaival, és szolidaritást vállalhatnak más nemzetekkel és az önkéntes szolgálatban formálódnak, ökumenikus tapasztalatokat gyűjthetnek.
Minden évben január 31-ig várjuk a jelentkezésed!
tovább
Csaknem négyszáz programot szervez, illetve támogat a Reformáció Emlékbizottság 2017-ben, a reformáció 500. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékévben – mondta el az MTI-nek Hafenscher Károly, az emlékbizottság miniszteri biztosa.
Az országos megnyitó ünnepség január 6-án a budapesti Művészetek Palotájában (Müpa) lesz egy összművészeti előadás keretében, amelyet Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója rendez. A központi programok sorában április 25-én szintén a Müpában mutatják be Georg Friedrich Händel Messiás című oratóriumának rockváltozatát. A Messiás.ma című szcenírozott előadást Várkonyi Mátyás rendezi, az előadók a Liszt Ferenc Kamarazenekar és az Új Liszt Ferenc Kamarakórus mellett Horváth Charlie, Karácsony János (LGT), továbbá Malek Andrea, Csuha Lajos, Földes Tamás, Makrai Pál és Szemenyei János.
tovább
Úgy csusszanunk bele 2017-be, olyan szépen és háborítatlanul, ahogyan elképzelem azt a valamikori betlehemi éjszakát a Megváltó születésével. Nagy ajándék, hogy idén vasárnapra esik újév napja. Hogy mekkora, arról a régiek tudják a legtöbbet: úgy tartja a hagyomány, hogy nagy szerencse éri a házat, ha az első látogatójuk férfi az újesztendőben.
Mindenféle kezdet, de különösen az év eleje bővelkedik mágikus cselekedetekben, amelyek gazdagságot, jó termést, szerelmet ígérnek végrehajtóiknak. A kedvenc mókás újévi szokásom Lónyáról ered: ott a leányok az újévi kocsonyából vesznek egy-egy csontot, és kiteszik az udvarra. Akiét elviszi éjjel valami kóbor állat, az abban az évben férjhez megy.
A soponyai gyülekezet adott otthont novemberben a MERIT (Mezőföldi Református Ifjúsági Teaház) alkalmának. Egyházmegyénkben havonta mindig más helyszínen szervezünk ifjúsági találkozót gyülekezetünk fiatal tagjai számára.
„Mert megjelent Isten üdvözítő kegyelme minden embernek, és arra nevel minket, hogy megtagadva a hitetlenséget és a világi kívánságokat, józanul, igazságosan és kegyesen éljünk e világban, mivel várjuk a mi boldog reménységünket, a mi nagy Istenünk és üdvözítőnk, Jézus Krisztus dicsőségének megjelenését, aki önmagát adta értünk, hogy megváltson minket minden gonoszságtól, és megtisztítson minket a maga népévé, amely jó cselekedetre törekszik.” Titusz 2, 11-14.
Az elmúlt hetekben többféle formában, fórumon, utcán, bevásárlóközpontokban, médiában, templomokban arról igyekeztek meggyőzni bennünket, hogy jobb adni, mint kapni, és itt a vissza nem térő alkalom, hogy mindnyájan jók legyünk, legalább egy kicsit.
E közben nekem újra és újra József Attila sorai jutottak eszembe: „Mért legyek én tisztességes? Kiterítenek úgyis! Mért ne legyek tisztességes! Kiterítenek úgyis.” (József Attila Két hexameter 1936. november-december) Érdemes-e jónak lenni? Van-e különbség azok között, akik szívvel, lélekkel próbálnak segíteni, és azok között, akik szerint ezen a világon semmi jót nem érdemes tenni, mert már rég nem igazak a mesék, és jó tettért nem várhat az ember semmi jót. Igen, ezek a kérdések itt kavarognak bennünk. Egyik pillanatban megrendíthetetlenül hiszünk a jóság erejében, a másik pillanatban pedig mindenből kiábrándulunk, mert utolért bennünket egy megrázó rossz hír, egy rosszindulatú, cinikus megjegyzés, egy hálátlan gesztus. Ezekből az elmúlt napokban is jutott bőven, merényletek, balesetek, kibékíthetetlen ellentétek. Szabad-e ünnepelni, érdemes-e jót tenni, igaz szívvel készülni, ajándékokat készíteni, ajándékokat elfogadni? Amennyiben csak a körülöttünk levő világ eseményeire nézünk, és környezetünkben föl-fölkavarodó indulatokra, sok reménységünk nem marad. Az újra és újra megfogalmazódó, kényelmetlen, életünk örömét, jó érzését elvevő gondolatok között szólal meg Isten Igéje karácsony első napján. Túljutva a szenteste örömein és csalódásain, Isten Igéje más irányba viszi szívünket, lelkünket. Elemeli gondolatainkat, tekintetünket erről a világról és határozottan arra buzdít bennünket, hogy van boldog reménységünk, mert megjelent Isten üdvözítő kegyelme! A megváltás évezredes ígérete beteljesült!
tovább
(A képen a soponyai református templom látható.)
A Mezőföldi Református Egyházmegye lelkipásztorainak, gondnokainak, presbitereinek, gyülekezeteinkben élő testvéreinknek és minden olvasónak Krisztus szeretetében teljes Karácsonyi ünnepet, és Urunk áldásában gazdag Új Esztendőt kívánunk!
Az egyházmegye elnöksége:
Körlevél a Magyar Református Egyház valamennyi gyülekezetének és intézményének.
„Mert láttuk az ő csillagát, amikor feltűnt, és eljöttünk, hogy imádjuk őt.”
(Mt 2,2b)
Ünneplő Gyülekezet! Kedves Testvéreink!
Karácsony ünnepének áldott összegyűjtő, egységbe hívó hatása van. Összegyűjti a családot, egybegyűjti a gyülekezetet, és valamiképpen a társadalmon belül is lecsendesíti a sokféleség rendkívül erőssé vált hangzavarát. Az év fáradalmai és különösen a felkészülési idő, az advent tennivalói után jó megérkezni a karácsonyhoz, a meghitt találkozásokat, nyugalmat és csendet ígérő ünnephez.
Nem mindegy viszont, hogy miként és milyen céllal érkezünk a karácsony ünnepéhez. A Máté evangéliumában olvasható történetben a napkeleti bölcsek ezzel a kérdéssel érkeztek Jeruzsálembe: „Hol van a zsidók királya, aki most megszületett?” És a kérdés után rögtön feltárják jövetelük célját: „Mert láttuk az ő csillagát, amikor feltűnt, és eljöttünk, hogy imádjuk őt.”
tovább