Tatai Református Egyházmegye

Egyháztörténeti segédanyag reformációi istentisztelet(ek)hez

2013-10-25 12:44:57 / Nagy Attila

2013-ban az egyházmegyei reformációi ünnepség Kocson lesz, a kocsi zsinat 300. évfordulója alkalmából. A központi ünnepség mellett ha valaki saját gyülekezetében, vagy akár kiskörben is szeretne megemlékezni, némi háttéranyagot szolgáltatunk hozzá.

A tudnivalók nagy része megtalálható: Thury Etele: A Dunántúli Református Egyházkerület története, 2. kötet, Pozsony, 1998, 308-318.o.

 

A zsinat jelentőségéről:

„Kocsi ref. zsinat, az 1713. ápr. 2-án tartott vált nevezetessé, nem azért, mert itt iktatta be két évvel azelőtt megválasztott püspökét a samarjai / Felsődunamelléki / egyházkerület, mert ez csupán ünnepélyessé tette, hanem az itt hozott fontos határozatokért, melyek a komjáti kánonokat voltak hivatva kiegészíteni. A hat szakaszra osztott határozatok között legfontosabb a presbyterekről és gondnokokról szóló külön szakasz, mely azt is elrendeli, hogy minden egyház válasszon legalább hat presbytert."

 

(Zoványi Jenő: Magyarországi protestáns egyháztörténeti lexikon, Bp. 1977, 325.o.)

 

 

A zsinati határozatok méltatása:

„Ezen szabályzat a Komjáti kánonok hézagait volt hivatva betölteni. Minden pontja azt bizonyítja, hogy az egyházi közigazgatásban jártas, annak minden ágát gyakorlatból jól ismerő és rendszerető ember írta, s ennek lehet tulajdonítani, hogy még ma, két évszázad múlva is, nem egy rendelkezése érvényben van. Egyházalkotmányi szempontból kiváló fontosságú a presbitériumról szóló intézkedése, hogy azok minden egyházban meglegyenek, mely rendelkezés minden rázkódás nélkül beállította a presbitériumot az egyházi szervezetbe...A püspökavató kocsi zsinat nagyarányúvá nyúlt ki, és az ismertetett határozatok meghozatala után egy szebb jövő reményében váltak el egymástól a jelenvoltak."

 

(Thury Etele: Dunánt. Egyhker. Tört. 2. 317-318. o.-a „két évszázad" azóta három lett...)

 

 

A zsinat helye az egyházkerület történetében:

2011-ben ünnepeltük a Felsődunamelléki Egyházkerület újjászervezésének 300. évfordulóját és Magyari Péter püspökké választását. Ennek az újjászerveződésnek a vonalában áll és sok tekintetben betetőzése a kocsi zsinat. Tulajdonképpen a 17. század óta eltelt időre, az új helyzetre nézve keres új utakat. Határozatainak címe sokat mondóan „keresztyén életszabályok". Ezzel kimondja, hogy nem pusztán elvont törvényeket tart szem előtt, hanem azok által a személyes és közösségi élet megújítása, megerősítése a célja. A rendezetlenségből („káosz") akar rendet formálni, megújítani, az egyházkerület életét új lendületbe hozni.

 

Az új püspök, Magyari Péter, megválasztása (1711) és a zsinat (1713) között végiglátogatja az egyházmegyéket (1712. jan.12-13: Tatai, jan. 17-18: Barsi,  jan. 19-20: Drégelypalánki, feb.1-2: Ürményi, márc. 25: Komáromi) Sokfelé személyi változások estek, szervezeti, egyházmegyei beosztásokat változtattak. A tapasztalatok nyilván megjelentek a zsinat előtt, így tkp. egy feltérképezett helyzetre adott választ. Mindemellett szükségessé vált az új püspök és az új tiszti kar ünnepélyes beiktatása is (Magyari Pétert eddig csak Rimaszombati Kies István tatai esperes áldotta meg a szőnyi templomban, tkp. a választása után „hazafelé menet".) Ezért hívták meg az Alsó-Dunemelléki egyházkerület püspökét, Pathay Jánost.

 

 

A zsinat egy ünnepélyes napból állt (ápr. 2, az új püspök és esperesek ünnepélyes beiktatása), amit három „munkanap" követett, nagyjából úgy, hogy 3-án a kerület, 4-5-én a Tatai egyházmegye dolgával foglalkoztak.

 

A zsinaton a többi egyházmegye 2 képviselővel volt jelen, a Tatai egyházmegye teljes lelkészi kara, szinte minden tanítója, illetve a gyülekezetek világi küldöttei is megjelentek.

 

A zsinat „folytatása" az 1714-ben Madaron tartott újabb zsinat, ahol a lelkészek felavatása, újabb határozatok hozatala történt.

 

 

A teljes segédanyag ill. a Kocsi Zsinaton elhangzott (Pathai István által írt ének) szövege letölthető csatolt fájlban.

 

 

 

Csatolt dokumentumok
Az 1713-as Kocsi Zsinatról ( 23.0 KB )
Pathai István éneke ( 14.0 KB )