Nemzedékről nemzedékre - A generációk közötti kapcsolat, a transzgenerációs sebzettség és gyógyulás témája kerül a Művészetek Völgye LéleKzet Református Udvarának fókuszába ebben az évben. Július 18. és 27. között ismét szélesre tárja kapuit a taliándörögdi református templomudvar. Az összművészeti fesztivál forgatagában ez a hely elmélyedésre, pihenésre, alkotásra és közös gondolkodásra hív.
Egy udvar, aminek tere a végtelenbe tágul - évről évre ez a tapasztalata annak, aki betér a taliándörögdi templomkertbe a Művészetek Völgye ideje alatt. A LéleKzet Református Udvar célja állandó: mindenkit vár, aki kapcsolódna mások történeteihez vagy a sajátjára kíván még inkább rálátni. Az udvar tematikája azonban évről évre más. Idén - kapcsolódva a református egyházban meghirdetett ifjúság szolgálatának évéhez - a generációk közötti kapcsolatra, a transzgenerációs örökségek keresztyén olvasatára kerül a hangsúly.
Isteni genetika
„Mert jó az ÚR, örökké tart szeretete, és hűsége nemzedékről nemzedékre." (100. zsoltár 5. vers)
„Mai kultúránkban felkapott a transzgenerációs kérdéskör. A témával foglalkozók azonban sokkal többet összpontosítanak a transzgenerációs sebekre, mint a jó örökségre" - mondja Szabóné László Lilla teológiai tanár, udvargazda. Keresztyénként a nemzedékről nemzedékre görgetett sebeket az eredendő bűn fogalmával határozhatjuk meg, hiszen ez az egyik generációról a másikra öröklődik. „Egyik nemzedék sebzi a másikat. Mi azonban nem csupán erre szeretnénk rávilágítani, hanem a transzgenerációs áldásokra is. Isteni genetikának neveztük el azt a folyamatot, ahogy öröklési láncunkba, történetünkbe egyszer csak beléphet az Isten és begyógyulhatnak a sebeink. Az ő szeretete a világ kezdete óta felénk árad, ezt nevezzük áldásnak."
LéleKzetvételnyi megállók
Az udvarban elhelyezett installációk és játékok azt segítik majd, hogy a betérők ráláthassanak arra a lelki örökségre, amit kaptak: legyenek azok sebek vagy áldások. Az olyan helyszíneken, mint „az életfa", az „áldásszalag", az „ökomegálló" vagy a „családi jenga" a szervezők bemutatják a téma keresztyén olvasatának lehetőségét, ugyanakkor teret adnak bármely betérőnek, hogy saját fogalmaival gondolja végig kapcsolatait, örökségét. Az udvar interaktív pontjainak célja az is, hogy a jelenben élő generációk között kapcsolatot, párbeszédet teremtsen. Erre szolgál a dalszövegkvíz vagy a többgenerációs völgybüfé.
Amivel még várunk
A LéleKzet Református Udvarban nem csupán egyéni alkotásra és közös játékra, beszélgetésekre van lehetőség. Az udvar színes programjában bibliodráma, mesejáték, pódiumbeszélgetések, koncertek és előadások is helyet kapnak. Az egyház évszázados, generációkon átívelő tevékenységétől, a bibliai családképen át a kapcsolódásainkban megjelenő hűség kérdéséig sok mindenről lesz szó. Miközben olyan művészek mutatják meg a generációs örvénylés sokszínűségét, mint Balla Gergely és Konkoi, Tímár Sára és zenekara, a Zámír Projekt, Szabó Mátyás, a Zsongom, a Borzsavári Zenekar, Bognár Szilvia, Király Nóra és Kovács Zoltán triója vagy Szalóki Ági. A templomban Kő Pál, Kő Boldizsár és a Kő család más nemzedékeinek alkotásaiból készül kiállítás. A hagyományosabb keresztyén lelki alkalmakat keresőket a szervezők minden reggel Lélekébresztőre, esténként Lélekemelőre várják, illetve mindkét vasárnap délelőtt istentisztelet is lesz.
A LéleKzet Református Udvar programjai a Református Közéleti és Kulturális Alapítvány koordinációjában, a Dunamelléki és a Dunántúli Református Egyházkerület, valamint a Magyar Református Misszió Szövetsége támogatásával jöhetnek létre.
Kapcsolat
A Lélekzet Református Udvar programjai megtalálhatók a Művészetek Völgye honlapján, valamint nyomon követhetők az udvar Facebook- és Instagram-profilján.
tovább
A Dunántúli Református Segítő (Lelkigondozói) Szolgálat őszi konferenciáját október 13-án hétfőn tartja Balatonszárszón. Témája a gyermekek és ifjúság lelkigondozásának néhány fontos kérdése.
Áhítatot tart Steinbach József püspök úr. Három fontos szeletére nézünk rá a kérdéskörnek. A tanulási és magatartási nehézségekkel küzdők lelkigondozásának lehetőségei, a hitoktatásban rejlő potenciálok kihasználása és a generációs különbségek feltérképezése.
Az előadások után ezeket a témákat kisebb csoportban tovább tárgyaljuk.
Szeretettel hívjuk a lelkipásztor és hitoktató kollégákat!
Családi Napot tartottak a Soponyai Református Gyülekezetben június 15-én. Jó alkalom volt ez arra, hogy visszatekintve hálát adjanak az Úrnak az Ő csodáiért, vezetéséért, és megköszönjék az Úr ügyében végzett munkát egymásnak. A hálaadó istentisztelet mellett gyermekprogramokkal, közös ebéddel készültek. A családi napon részt vett Steinbach József püspök, aki előadást is tartott.
A teljes beszámoló a tovább mögött olvasható.
tovább
2025 húsvétján is gazdag programmal készültünk gyülekezetünk gyermekei számára, hogy bemutassuk nekik az ünnepkör üzenetét. Nálunk nagyszombaton a felnőttek csendben készülnek, a gyerekek viszont boldog rácsodálkozással foglalják el a gyülekezeti házat, templomkertet és udvart.
A nagytermünk hatalmas táblájára már a kisifisek írták fel krétával a húsvéti dalok szövegét, és előző nap is ők jöttek át a parókia konyhájára, hogy együtt gyúrják be velem a feltámadás buci tésztáját. Mert kell, hogy érezzék és lássák a gyerekek, hogy jó az Úr, örökkévaló az Ő kegyelme! Csak beszéddel nem tudjuk megértetni, kell, hogy kinyíljon előttük az üres sír, még ha az csak egy édes tésztából készült sír is, hogy él az Úr! Nincs itt, mert feltámadt!
Az idén Barabbás történetén keresztül egy táblarajz segítségével hallhatták és láthatták, hogy mit jelent a miattam, helyettem, érettem történő helyettes áldozat. Együtt keresték a gyerekek a csokitojást, ami között mindig lapul egy csokibárány, hogy megértsék, Jézus Isten Báránya a számunkra, aki feláldoztatott a mi bűneinkért. Együtt készítettünk kis asztali díszt is, hogy a családok asztalán húsvétkor legyen egy kis emlékeztető, mit is ünneplünk.
Mindeközben éneklünk és éneklünk, gyermeki nagy hittel. Mert az a tapasztalatunk, hogy ezek a gyermekénekek belevésődnek a kis szívekbe. Egy édesanya küldött egy kis videót arról, hogy 3 éves kislánya hintázás közben boldogan énekli a Rút volt szívem, sötét című kis gyermekéneket a játszótéren. Most ebbe a kis gyermekszívbe azt is elültettük, hogy hogyan mondhat igent Istennek, és nemet a bűneinek. A dalok szövege azóta is a táblán van, hátha a felnőttek is elolvassák, és elgondolkodnak a dal üzenetén, hisz nem vár tőlünk Isten sokat, csak hogy odaforduljunk felé, igent mondjunk neki, ugyanakkor forduljunk el a bűneinktől, megtisztulva Jézus kegyelméből.
És ahogy megtelt az imaterem, de úgy, hogy egy tűt se lehetett volna leejteni, éreztem magam is, és láttam, hogy jó az Úr, örökkévaló az ő kegyelme! Nem mondott le rólunk, fiainkról, lányainkról, összegyűjtötte őket, mert szereti az Úr azokat, akik neki igent mondanak!
psze
tovább