Vedd és olvasd - A Biblia üzenete ma – Károlyi Napok Vizsolyban
Adminisztrátor, 2010-06-05 06:00:00„Vedd és olvasd - A Biblia üzenete ma" címmel kétnapos programsorozatot tartottak a Vizsolyi Biblia megjelenésének 420. évfordulójára a hétvégén a helyi református templomban. Az első nap nyitányaként, a Himnusz eléneklését követően Bihi Miklós, Vizsoly polgármestere, majd Sipos-Vizaknai Gergely lelkipásztor köszöntötte az egybegyűlteket, kiemelve, hogy a Károly Gáspár Napokat már tízedik alkalommal rendezik meg Gönccel és Nagykárollyal közösen.
,,Legyen bátorságunk bevallani hitünket" - emelte ki megnyitó beszédében Huszár Pál, a Dunántúli Református Egyházkerület főgondnoka, a zsinat világi elnöke. Hozzátette: a régi embereknél a mestergerendán, vagy az almáriumban mindig ott volt a Biblia, és az soha nem volt poros, mert a mindennapi élet része volt, nap, mint nap lelki táplálékot merítettek belőle.
Zán Fábián Sándor, kárpátaljai püspök köszöntőjében elmondta, náluk mindössze 20 éve lehet és szabad Bibliát olvasni, csak két évtizede van lehetőségük erőt meríteni belőle, hiszen Isten igéje maga az élet, és a magyarság megmaradásának záloga Kárpátalján is.
Nagykárolyról Tukacs József és Tolnay István lelkipásztorok köszöntötték az egybegyűlteket. Kiemelték, hogy a Bibliából határon innen és túli magyarok számára is biztatást, és erőt kell meríteni. Tolnay István úgy fejezte be köszöntőjét: Hiszek egy Istenben, hiszek egy hazában, hiszek Magyarország feltámadásában.
Molnár János, Gönc polgármestere köszöntőjét követően Csomós József, gönci lelkipásztor, a Tiszáninneni Református Egyházkerület püspöke azt emelte ki, hogy Károly Gáspár öröksége nélkülözhetetlen a magyarság megmaradása szempontjából, hiszen, amíg a Vizsolyi Bibliát minden magyar ember megérti és tudja olvasni, addig például egy mai angol fiatal csak szótár segítségével képes Shakespeare-t olvasni, egy orosz fiatal pedig nem érti meg az ószláv nyelven íródott vallási szövegeket. Hozzátette, a Vizsolyi Biblia olyan kincs, amit Károly Gáspár örökül hagyott ránk, ami segít abban is, hogy évről évre meg lehet tölteni tartalommal ezt a nagyon szép ünnepséget.
Mi a Szentírás és mi nem? Ez volt a címe Marjovszky Tibor, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem professzora előadásának, amelyben kiemelte, hogy a Biblia nem a pillanatnyi megoldások könyve, hanem az életé, és hogy a Szentírás nem az önigazolásé, hanem az önismereté. Nem úgy kell kezelni a Bibliát, hogy időnként levesszük a polcról, az szükséges, hogy életünk részévé váljon, ne a tetteinkre keressünk igazolást benne, a Biblia váljon mindennapjaink részévé.
A szombati programok délelőtti részén a Nagykároly-Belvárosi Gyülekezet Károli Gáspár vegyeskarát hallgathatták meg az egybegyűltek, majd a délutáni program nyitásaként a Gönci Református Vegyeskart.
„Vedd és olvasd - A Biblia üzenete ma". Ez volt a címe Steinbach József, a Dunántúli Református Egyházkerület püspöke előadásának, amelyben azt hangsúlyozta, ha nagyon tömören akarjuk ezt megfogalmazni, akkor az, hogy Isten úgy szerette a világot, hogy egyszülött fiát küldte, és adta érte, hogy a világ el ne vesszen. Még tömörebben: ,,Velünk az Isten!". Kiemelte, a Biblia Isten kijelentésének a dokumentuma, kijelentései pedig ott vannak mindenütt, ami szép, ami nemes, és ami jó. A Biblia egy ihletett könyv, amely mögött meg kell találnunk ezeket az üzeneteket. Kevés, ha csak olvassuk, meg kell értenünk, tudnunk kell tanulmányozni is. Lehetővé kell tennünk ebben a felgyorsult világban is, hogy megtaláljuk a ,,Szent Lassúságot", hogy legyen időnk feltekinteni az Égre, Isten Ablakaira.
Este tartották a szombati programok harmadik részeként a Péterfalvai Református Líceum „Üvegtenger" együttesének lemezbemutató koncertjét.
Másnap délelőtt istentisztelettel zárult a kétnapos rendezvény, melyen Zán Fábián Sándor hirdette az igét az Ézsaiás 57, 14-21 versek alapján. Rámutatott, hogy milyen csodálatos dolog az, hogy a ma élő embernek Isten kijelenti magát az írott igén keresztül, ami ma már az anyanyelvünkön szól hozzánk, hiszen 420 évvel ezelőtt a nyelvi akadály elvétetett. Az igehirdetésben a kárpátaljai püspök szólt arról is, hogy Isten a Szentíráson keresztül úgy jelenti ki magát, mint aki szent, mert haragszik a bűnre és kegyelmes, mert a megtörttel és az alázatos lelkűvel könyörülő.
Dr. Ódor Ferenc a megyei közgyűlés elnöke köszöntőjében őszinte örömét fejezte ki a Károlyi Napok rendezvénye kapcsán, ami tíz évvel ezelőtt indult útnak, majd kiemelte, hogy az egész világ magyarságának fontos ajándék és örökség az, amit a bibliafordító tett 420 évvel ezelőtt.
A könyv mely örök életet ad - így nevezte a Szentírást a Biblia évében rendezett egyik kiállítás - mondta Ábrám Tibor a Tiszáninneni Református Egyházkerület főgondnoka majd folytatta: Nem a bőrbe kötött papírlapok, nem az anyag, hanem a testté lett ige Jézus Krisztus ad örök életet. A főgondnok azt helyezte a jelenlévők szívére ennek kapcsán, hogy erősödjön meg az örök életbe vetett hitünk, ami ezen keresztül váljon cselekvő hitté.
A „pásztorlelkű bölcseké a jövő" - mondta Jókai Anna írónő előadásában, melyben ószövetségi és újszövetségi nevezetes történetek alapján adta bizonyságát személyes vallomásként annak, milyen támaszt jelenthet a mai ember számára a Szentírás.
Az előadás letölthető a tirek.hu Digitális Kollégiumának hangtárából ide kattintva!
Sike Gábor és Rácsok András
forrás: www.tirek.hu
A képek ide kattintva tekinthetők meg.
Kapcsolódó link:http://www.tirek.hu/hir/mutat/31864/
