Gazdagságunk

Márton Gergely, 2025-05-21 08:01:04

Május 11-én istentisztelet keretében adtak hálát az idén húsz éves Öt Templom Fesztiválért. Az ihletett művészet Istent szolgálja, ez a fesztivál pedig misszió mindannyiunk számára – mondta Steinbach József püspök, aki az ünnepi alkalmon Balla Gergely énekes-gitáros-dalszerzővel szolgált közösen.

Van egy utca, pontosabban egy olyan utca van, ahol öt felekezet temploma is megtalálható. Ez az utca Győr-Újvárosban van. Itt szinte szomszédai egymásnak a református, a római és a görögkatolikus, az evangélikus templom és a zsinagóga. Ez az öt templom évszázadok óta egymás mellett állva hirdeti az európai zsidó-keresztény kultúra értékeit, a párbeszéd lehetőségét és fontosságát.

Húsz évvel ezelőtt erre az üzenetre épülve indult el az Öt Templom Fesztivál. "Ezen a fesztiválon nincs sör, nincs virsli, de van valamiféle spirituális hangulat és áhítat, és rengeteg ismerkedés a másik ember hitével és szeretetével” – hirdetik a szervezők. A fesztivál programján kezdetektől szerepelnek szakrális színházi produkciók, amelyek templomterekben, kamaraszínházi helyszíneken kerülnek bemutatásra.

Az Öt Templom Fesztivál Magyarország egyetlen, az Európai Fesztiválszövetség által EFFE Laureate díjjal elismertje.

A két évtizedért hálát adva május 11-én a felekezetek püspökei szolgáltak templomaikban, kiegészülve a fesztiválon fellépőkkel.

A Kossuth utcai református templomban Steinbach József püspök hirdette Isten igéjét, közreműködött Balla Gergely, énekes-gitáros-dalszerző.

Steinbach József Isten iránti hálával szólt a 20 éves fesztiválról, amely kezdetek óta az ökumené, a Krisztusra való feltekintés jegyében fogja össze a felekezeteket, hogy az ihletett művészet által az Evangélium a templomokon kívül is megszólaljon. Megköszönte a szervezők, a közreműködők munkáját, kiemelve Borsa Kata programigazgatóét. A mai alkalmon azért külön hálás, hogy együtt szolgálhat Balla Gergellyel, aki zenekarával, a Platon Karataev zenekarral olyan ihletett szövegvilágú zenét játszik, amely misszió mindannyiunk számára.

Isten megváltó, felemelő, gazdagító szeretetét Pál apostol korinthusiakhoz írt második leveléből hirdette:

„Mert ismeritek a mi Urunk Jézus Krisztus kegyelmét: hogy gazdag létére szegénnyé lett értetek, hogy ti az ő szegénysége által meggazdagodjatok.” (2Kor 8,9)

Megannyi szegénység gyötri az emberiséget: ilyen a bizonytalanság, a kiszámíthatatlanság, de szó szerinti értelemben is látjuk, tapasztaljuk a világban a nyomort, ahol a legkisebb dolgoknak is hatalmas az értéke, miközben a materiális értelemben vett gazdagoknál a szegénység az, hogy már semminek nincs értéke, nincs, ami valóban boldogságot adna. A püspök úgy fogalmazott, hogy valójában az emberlét szegénysége az Isten-nélküliség, a megváltás-nélküliség nyomora. „Ebből a szegénységből kiáltani kell! Hiszem, hogy az ihletett, valódi művészeteknek áldott lehetősége, hogy kiálthatnak: Urunk, szegények vagyunk, és nem szeretnénk ebben az állapotban maradni!” – mondta, hozzátéve, hogy az alkotók bemutatják mindazt, ahogyan megélik ezt a szegénységet.

A Bibliában azt olvassuk, hogy Isten látja a mi szegénységünket, hallja a kiáltásunkat. A Pál apostol által megfogalmazott gazdagság Isten mennyei, hiánytalan, maradéktalan, örökké való gazdagságáról szól. Ez az isteni gazdagság az Ő személyének és szeretetének a gazdagsága. Isten nem akar bennünket a szegénység állapotában hagyni, ezért küldte el egyszülött fiát, Jézus Krisztust, aki a bűn kivételével mindenben hasonlóvá lett hozzánk. Tudja, mit jelent az emberi szegénység, a szenvedés, a halál. Isten úgy szánta meg az embert, hogy elküldte Jézus Krisztust, akiben Ő maga is szegénnyé lett, hogy általa minket meggazdagítson, akiben odaadta mennyei gazdagságát.
Isten személyének, szeretetének gazdagságáról szól az apostol, amit kigondolt, megcselekedett és véghez is vitt. Ez a Húsvét öröme: megváltott, megajándékozott emberek vagyunk. A püspök hangsúlyozta, hogy Isten megváltó szeretete egyetemleges, Ő az egész világot szereti.
Szegénységünket Isten gazdagsága felöleli, megtölti.  A mi szegénységünk és az Isten gazdagságának a találkozása akkor lesz teljessé, ha van ismeretünk, tudásunk Őróla, és elfogadjuk, részesedünk az Ő ajándékából, amiből aztán továbbadunk másoknak.
„Mi szegények vagyunk, de Jézus Krisztusban meggazdagodhatunk, és áldott legyen az Isten, hogy ezt felismerhetjük, ebből részesedhetünk és ezt továbbadhatjuk másoknak is” – foglalta össze Steinbach József.

Wagner Tamás, a gyülekezet lelkipásztora felidézte a fesztivál indulását, az elképzelést, hogy olyan programsorozatot állítsanak össze, amely kapcsolódik a felekezetekhez, kapcsolódik Istenhez is. Elmondta, hogy örömmel álltak a kezdeményezés mellé, amely több lett egy átlag fesztiválnál, megmutatja a felekezetek összetartozását, a közös ügyet, a testvéri, jó kapcsolatot, ezáltal mutat rá Krisztus szeretetére. Kiemelte, hogy a programok által a templomba érkezők, akár közönségként, akár fellépő művészként, találkozhatnak Isten jelenlétével, átélhetik annak gazdagságát.

Az istentiszteleten zenei szolgálatot végzett Balla Gergely énekes-gitáros-dalszerző. A gyakorló református családban felnőtt fiatal zenész számára ez a fesztivál áll a legközelebb. Úgy fogalmazott, hogy két olyan dolgot erősít meg ez a programsorozat, amelyek ma veszendőben vannak a világban: a párbeszéd és a gesztusok. Azt, hogy érdek nélkül kinyújtsuk kezünket a másik felé, érdek nélkül lépjünk a másik felé.
„Siet, ki gyorsabb az erdőnél” – énekelte a „Partért kiáltó” című számában, mintegy válaszolva az Ige szavára – Isten szerető gazdagsága partot ad életünknek.

A május 8-12 között lezajlott Öt Templom Fesztiválon volt zene, dalok, vers, próza és kiállítás. Fellépett többek között József Attila-estjével Vecsei H. Miklós és Balla Gergely, Pünkösdi dalversekkel Hegedűs D. Géza, Mácsai Pál és Lovasi András.


Vélemények, hozzászólások

A hírhez még nem érkezett hozzászólás. Hozzászólok.

2025. May 21., Wednesday,
Konstantin napja van.

Látogatóink száma a mai napon: 6834
Összesen 2009. június 2. óta : 46642127