Vidd hírül, milyen nagy dolgot tett veled az Úr

Márton Gergely, 2025-07-23 07:29:07

Három hétre ismét benépesedett Pápán a gimnázium a kántorképzősökkel. A Dunántúli Református Egyházkerület és a Pápai Református Teológiai Akadémia Egyházzenei Intézetének szervezésében lezajlott tanfolyamon harminckilenc diák vett részt.

A Dunántúli Református Kántorképzőt vezető Parola Csaba elmondta, hogy idén nagy ugrás volt tapasztalható a létszám terén. Az egy évvel ezelőtti 26-ról 39-re nőtt a résztvevők száma. Ez egyrészt köszönhető annak, hogy jelentős számban jöttek el a tavalyi kurzusból valamint csatlakozott hozzájuk felvidékről – ahol idén nem szerveztek kántorképzőt – több diák. De az ország más pontjáról is jöttek, igazolva, hogy a pápai képzésnek valóban jó híre van.
Az összességében nyolc nyári kurzusból álló tanfolyam oktatása felmenő rendszerben történik. A hallgatókat képességeik szerinti csoportba osztják, így az előrébb haladók akár hamarabb is vizsgát tehetnek. Idén három kántori oklevelet osztottak ki.

A képzés célja, hogy a résztvevők közelebb kerüljenek a gyülekezeti zenei szolgálathoz. A hangszeres képzésen túl gyülekezeti ének, szolfézs-zeneelmélet, karvezetés, orgonaismeret, zenetörténet, himnológia, énektanítás, kis- és nagykórus próbák voltak. A tanfolyamon oktattak: Ákos Dorka szolfézs és énektanítás, Ferenczy Csaba hangszerjáték és orgonaismeret, Kuzsner Péter zenetörténet és hangszerjáték, Miklós Csongor himnológia és hangszerjáték, Parola Csaba gyülekezeti ének, Tóka Szabolcs zeneelmélet és hangszerjáték, Varga Áron gyülekezeti ének és hangszerjáték, Márkus István karvezetés, Hamar Dávid gyülekezeti ének.

Az idei év különlegessége volt, hogy már Pápán is használatba vették Parola Csaba frissen megjelent „Szépen zengjenek hangszereitek!” című kiadványát. A szerző a 2021-es Új Református Énekeskönyv több ismert egyházi dallamhoz írt könnyű, háromszólamú kísérőletétet, segítve a kántorképzők munkáját. A kiadványt idén már Debrecenben és Budapesten is használták a képzésben.

A nyári kántorképző zenés istentisztelettel zárult július 18-án, a pápai Ótemplomban.
Igét Baráth Julianna lelkipásztor a gadarai megszállott története alapján hirdetett: „Az pedig elment, és hirdetni kezdte a Tízvárosban, hogy milyen nagy dolgot tett vele Jézus, és mindenki csodálkozott.” (Márk 5,20)
Egy lélekben összetört, agresszív, dühös ember találkozik Jézussal, és ebből a találkozásból, Jézus szavából gyógyulás lesz. Az újjászült ember követni akarta Jézust, de az hazaküldte, hogy az övéi között hirdesse Isten csodálatos dolgait.
Napjaink kép-kultuszában háttérbe szorul a szó jelentősége. Baráth Julianna úgy fogalmazott, hogy a hallás pedig az első szűrő az ember lelke, gondolatai és értelme felé. Ezért fontos arra figyelni, hogy mit és hogyan hallunk meg; halljuk-e és hogy jól halljuk-e Krisztus beszédét.

Isten igéje most arra bíztat, hogy sok kérésünk után engedjük most Őt szólni hozzánk. Arra, hogy most mi hallgassuk és befogadjuk az Ő gyógyító szavát, az Ővele való találkozás életet formáló erejét, hogy aztán elmenve hirdethessük, továbbadjuk azt másoknak. Meghallani, megtanulni és hálaadással továbbadni.
A zene és az ének által is megtapasztalható Isten szabadításának az ereje. Az az erő, amire mindenkinek nagy szüksége van. Isten megszabadított, formált, erőt adott és erre csak hálaadás lehet a válasz. Hálaadással továbbadni azt, hogy mindent Őneki köszönhetünk. „Nehéz a kántorképzőről hazamenni. De itt van Isten igéjében a bíztatás: menjetek és hirdessétek az Istennek szabadítását” – mondta Baráth Julianna.

Az alkalmon az elmúlt három hét kórusmunkáját nagyközönség előtt mutatták be a képzősök. Az est első részében a végzős karnagyok mellett az újoncok is felléptek tudásukkal. A második részben a nagykórus adott elő átiratok és nagyívű, ismert szerzeményeket.

 


Vélemények, hozzászólások

A hírhez még nem érkezett hozzászólás. Hozzászólok.

2025. July 23., Wednesday,
Lenke napja van.

Látogatóink száma a mai napon: 11037
Összesen 2009. június 2. óta : 47516094